You are currently viewing Sankcje na flotę cieni

Sankcje na flotę cieni

  • Post author:
Udostępnij:

Wielka Brytania nałożyła w czwartek sankcje na 50 podmiotów i osób z Rosji lub wspierających jej inwazję na Ukrainę, w tym po raz pierwszy na statki z tzw. “floty cieni”, które używane są do omijania zachodnich sankcji na handel rosyjską ropą naftową.
Do listy sankcyjnej, liczącej już ponad 2 tys. pozycji, dopisano w czwartek cztery statki z “floty cieni”; dwa statki używane do transportu broni do Rosji; sześć firm działających w rosyjskim sektorze LNG lub go wspierającym; jedną firmę ubezpieczeniową; jedną remontującą statki; dwa przedsiębiorstwa związane z rosyjskim cywilnym sektorem nuklearnym; cztery firmy i jedną osobę związaną z rosyjskim sektorem finansowym; 21 firm dostarczających amunicję, narzędzia, mikroelektronikę, zapewniających logistykę lub inne wsparcie dla rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego; sześć osób lub przedsiębiorstw czerpiących korzyści z inwazji na Ukrainę oraz dwa podmioty powiązane z najemniczą Grupą Wagnera.

Reklama

Wśród firm objętych sankcjami w związku ze wsparciem dla rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego jest pięć mających siedzibę w Chinach, dwie w Turcji oraz po jednej w Kirgistanie i Izraelu. — Dziś ponownie zwiększamy presję gospodarczą poprzez sankcje, aby ograniczyć zdolność Rosji do finansowania swojej machiny wojennej. Putin musi przegrać, a odcięcie mu możliwości finansowania przedłużającego się konfliktu jest absolutnie niezbędne — oświadczył premier Rishi Sunak.
Brytyjski rząd  podkreślił w oświadczeniu, że po raz pierwszy nałożone zostały sankcje na statki z “floty cieni” i przypomniał, że eksport ropy naftowej jest najważniejszym źródłem finansowania przez Władimira Putina wojny na Ukrainie. Podatek od produkcji ropy naftowej wyniósł w 2023 roku 8,9 bln rubli, co stanowiło 31 proc. całkowitych dochodów federalnych Rosji.
Wraz z informacją o sankcjach poinformowano, że Wielka Brytania zobowiązała się także do przekazania Ukrainie 242 milionów funtów w ramach dwustronnej pomocy w celu wsparcia jej natychmiastowych potrzeb humanitarnych, energetycznych i stabilizacyjnych.

Reklama

Udostępnij: