You are currently viewing Biden spotka się z królem Karolem

Biden spotka się z królem Karolem

  • Post author:

Dzień przed rozpoczęciem szczytu NATO w Wilnie prezydent USA Joe Biden odwiedza Wielką Brytanię. Na agendzie rozmów z premierem Rishim Sunakiem oprócz członkostwa Ukrainy w NATO może znaleźć się także kwestia amunicji kasetowej.

Reklama

Choć Wielka Brytania nie skrytykowała wprost decyzji USA, w sobotę premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podkreślał, ze jego kraj – w przeciwieństwie do USA czy Rosji – jest sygnatariuszem konwencji, która zakazuje produkcji lub używania amunicji kasetowej. Dzień później (9 lipca) doradca prezydenta USA Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan przekonywał, że decyzja o wysłaniu kontrowersyjnej broni nie dzieli sojuszników, a słowa brytyjskiego premiera to po prostu stwierdzenie faktu. „Myślę, że premier Sunak i prezydent Biden są strategicznie po tej samej stronie w sprawie Ukrainy” – mówił.

Z takim obrazem sytuacji nie zgadza się brytyjski „The Guardian”, który w niedzielnej analizie podkreśla, że oba kraje „rozjeżdżają się” w kwestii tego, jak wspierać Ukrainę i jak ma wyglądać jej przyszłość. „Nieporozumienia będą ukrywane przed opinią publiczną, a  spotkanie ma nadzieję zmniejszyć różnice zdań” – czytamy.

Dzisiejsza wizyta Joe Bidena w Wielkiej Brytanii to szóste spotkanie z brytyjskim premierem w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Biden spotka się też z królem Karolem III, z którym planuje rozmawiać o wyzwaniach klimatycznych.

Biden zostanie podjęty z honorami w Windsor Castle, a potem wraz z Karolem III weźmie udział w forum poświęconym pomocy biedniejszym krajom w walce ze zmianami klimatu. W tym kontekście „The Guardian” wskazuje, że rozmowy z Sunakiem będą „wciśnięte” gdzieś między herbatą z królem a przemówieniem związanym z klimatem – jednak nie powinno umniejszać to ich wadze.

Nad zacieśnieniem współpracy Kijowa z NATO ma pracować specjalna Rada NATO-Ukraina, której powstanie w zeszłym tygodniu zapowiedział szef NATO Jens Stoltenberg. Inauguracyjne posiedzenie z udziałem Stoltenberga i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zostanie zorganizowane podczas szczytu w Wilnie.

Reklama