You are currently viewing Brytyjczycy liczą na Sunaka

Brytyjczycy liczą na Sunaka

  • Post author:
Udostępnij:

Z dwóch opublikowanych wczoraj sondaży wynika, że Brytyjczycy wiążą większe  nadzieje z osobą nowego premiera Rishiego Sunaka, niż mieli wobec jego poprzedniczki Liz Truss. Z drugiej strony – zwiększyła się liczba tych, którzy chcą przedterminowych wyborów.
25 proc. ankietowanych przez ośrodek YouGov uważa, że Sunak będzie bardzo dobrym lub dobrym premierem, 29 proc. – że będzie przeciętnym i również 29 proc. – że słabym lub bardzo słabym. To jednak wyraźnie lepsze oceny niż uzyskała w analogicznym badaniu Truss na kilka dni przed objęciem urzędu. W to, że będzie bardzo dobrą lub dobrą premier wierzyło 12 proc. badanych, 20 proc. uważało, że będzie przeciętna, a aż 52 proc. – że okaże się słabą lub bardzo słabą.

Reklama

Zdecydowana większość pytanych – 68 proc. – uważa, że Sunak będzie lepszym premierem niż Truss, podczas gdy 17 proc. – że będzie mniej więcej takim samym, a 5 proc. – że okaże się jeszcze gorszym. Ankietowani uważają też, choć już nie jak jednoznacznie, że będzie on lepszy od Borisa Johnsona. Tego zdania jest 41 proc. ankietowanych, 30 proc. sądzi, że będzie mniej więcej takim samym, a 15 proc. – że gorszym.

Z badania ośrodka Ipsos wynika, że zwiększył się odsetek osób, które uważają, że jeszcze w tym roku powinny się odbyć przedterminowe wybory do Izby Gmin. Tego zdania jest obecnie 61 proc. ankietowanych, a 21 proc. uważa, że nie jest to konieczne. Natomiast w sierpniu, w czasie gdy trwał poprzedni, wygrany przez Truss, wyścig o przywództwo w Partii Konserwatywnej, za przeprowadzeniem wyborów było 51 proc. ankietowanych, a przeciwko – 20 proc.

Reklama

 


Udostępnij: