You are currently viewing Brytyjska marynarka przejęła irańską broń

Brytyjska marynarka przejęła irańską broń

  • Post author:
Udostępnij:

Marynarka Wojenna Wielkiej Brytanii poinformowała, że w lutym przejęła irańską broń, w tym pociski przeciwpancerne, którą znaleziono na łodzi przemytników na wodach międzynarodowych w Zatoce Omańskiej.

Reklama

Łódź przemytników miała poruszać się w nocy po wodach międzynarodowych na południe od wód terytorialnych Iranu z dużą prędkością. Jednostkę namierzył amerykański bezzałogowy statek powietrzny. Łódź śledził też brytyjski śmigłowiec.

Gdy załoga łodzi została wezwana do zatrzymania się przez żołnierzy brytyjskiej Marynarki Wojennej, przemytnicy próbowali wrócić na irańskie wody terytorialne, ale próbę ucieczki udaremnili żołnierze brytyjskiej piechoty morskiej – informuje Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii. Przemycaną broń miała przejąć załoga fregaty HMS Lancaster.

Jak się okazało na pokładzie łodzi znajdowały się m.in. pociski przeciwpancerne i części do pocisków balistycznych średniego zasięgu irańskiej produkcji. W 2022 roku Marynarka Wojenna Wielkiej Brytanii udaremniła dwie próby przemytu broni z Iranu – przypomina Reuters. Nie wiadomo kto miał być odbiorcą irańskiej broni, której przemyt udaremniono.

Reklama

Udostępnij: