You are currently viewing Brytyjski cios w rosyjskie diamenty

Brytyjski cios w rosyjskie diamenty

  • Post author:
Udostępnij:

Wielka Brytania wprowadzi zakaz importu rosyjskich diamentów oraz pochodzących z Rosji miedzi, aluminium i niklu – poinformował w nocy z czwartku na piątek brytyjski rząd przed rozpoczęciem w Japonii obrad szczytu grupy G7.

Reklama

Jak wskazano w wydanym oświadczeniu, wartość rosyjskiego eksportu diamentów wyniosła w 2021 r. 4 miliardy dolarów, a Wielka Brytania już wcześniej podjęła kroki w celu ograniczenia tego importu nakładając sankcje na państwową rosyjską spółkę Alrosa i obejmując diamenty dodatkowym cłem w wysokości 35 proc. Zapowiedziano, że jeszcze w tym roku przyjęta zostanie ustawa zakazująca importu rosyjskich diamentów, miedzi, aluminium i niklu, analogiczna do tej, która już zakazuje importu żelaza i stali.

Oprócz tego rząd przygotowuje nowe indywidualne sankcje wymierzone w 86 osób i firm z kompleksu wojskowo-przemysłowego Rosji oraz osób zaangażowanych w kluczowe źródła przychodów, takie jak energia, metale i żegluga. Podkreślono, że sankcje nałożone na Rosję przez Wielką Brytanię i inne kraje z grupy G7 mają wyraźny stopniowy wpływ na degradację działań wojennych Władimira Putina. Rosja jest odcięta od zachodnich rynków finansowych, a przychody kraju z ropy naftowej stale maleją. Ponad 60 proc. jej rezerw zagranicznych – o wartości 275 miliardów funtów – zostało unieruchomionych. Brytyjski rząd przypomniał też, że od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę objął sankcjami już ponad 1500 osób, firm i organizacji oraz zamroził aktywa o wartości 18 miliardów funtów.

Reklama

Udostępnij: