You are currently viewing Brytyjski rząd walczy z nawilżanymi chusteczkami

Brytyjski rząd walczy z nawilżanymi chusteczkami

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjski rząd bierze na celownik mokre chusteczki. Zdecydowana większość zawiera pochodne tworzyw sztucznych.
Brytyjski rząd  chce wprowadzenia zakazu sprzedaży popularnych chusteczek nawilżanych, używanych m.in. do demakijażu, konserwacji mebli oraz przeznaczonych do pielęgnacji niemowląt. Powodem są alarmujące dane, z których wynika, że zdecydowana większość tych produktów jednorazowego użytku zawiera pochodne plastiku. Zakaz miałby stanowić część szerszej inicjatywy rządowej o nazwie Plan for Water.

Reklama

Jak wynika z danych organizacji Water UK, aż 93 proc. blokad kanalizacyjnych w Wielkiej Brytanii wynika ze spłukiwania mokrych chusteczek w toalecie, a ich łączny koszt wynosi ok. 100 mln funtów rocznie. Znacząca ilość produktów trafiających do kanalizacji prowadzi do powstawania tzw. fatbergów, czyli ogromnych brył składających się z odpadów, takich jak stężałe tłuszcze i produkty higieniczne. Ponadto spłukiwanie mokrych chusteczek w toalecie sprawia, że trafiają do lokalnych wód, zanieczyszczając wodne ekosystemy. Szacuje się, że na całym świecie w wyniku zanieczyszczenia plastikiem ginie 100 mln zwierząt morskich.

Brytyjski rząd po raz pierwszy ogłosił plan wprowadzenia zakazu sprzedaży mokrych chusteczek w 2018 roku. Trzy lata później przeprowadzono w tej sprawie konsultacje rządowe, z których wynikało, że pomysł zakazu popiera aż 96 proc. osób.

Część sklepów, takich jak Tesco, zdecydowała się już na wycofanie ze swojej oferty mokrych chusteczek zawierających składniki będące pochodnymi plastiku i zastąpiła je produktami biodegradowalnymi.

W ramach walki z zanieczyszczaniem wody rząd planuje również ukrócić praktyki przedsiębiorstw wodociągowych, które zrzucają ogromne ilości ścieków do rzek i mórz. Zamierza również przeprowadzić konsultacje w sprawie ograniczeń w stosowaniu plastiku w chusteczkach nawilżonych, ale również szkodliwych substancji per- i polifluoroalkilowych (PFAS) w piance gaśniczej, tekstyliach, środkach czyszczących, farbach oraz lakierach.

Reklama

Udostępnij: