You are currently viewing Chiny zatrudniają brytyjskich pilotów do wojska

Chiny zatrudniają brytyjskich pilotów do wojska

  • Post author:
Udostępnij:

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii wydało ostrzeżenie dla byłych pilotów wojskowych przed pracą dla chińskiego wojska. Według cytowanego przez media anonimowego zachodniego urzędnika, uważa się, że nawet 30 emerytowanych brytyjskich pilotów wyjechało szkolić personel Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Rekrutowani są też wojskowi z innych krajów zachodnich. Chiny oferują im nawet 270 tys. dolarów rocznie.
Emerytowani piloci są wykorzystywani, aby pomóc zrozumieć Chińczykom, w jaki sposób działają zachodnie samoloty oraz zachodni piloci, co może być kluczowe w przypadku jakiegokolwiek konfliktu, np. nad Tajwanem.

Reklama

Wielka Brytania po raz pierwszy dowiedziała się o pojedynczych przypadkach rekrutacji byłych pilotów wojskowych w 2019 roku. Pandemia Covid-19 spowolniła próby, bo podróż do Chin była prawie niemożliwa, ale teraz próby rekrutacji wzrosły, co zaowocowało wydanym alertem.

Jak pisze jednak SkyNews, Wielka Brytania nie ma wielu narzędzi do zmuszenia swoich byłych oficerów do rezygnacji z pracy dla Pekinu. Do pozyskiwania emerytowanych pilotów Chiny wykorzystują zewnętrzne firmy rekrutacyjne, w tym mającą siedzibę w Republice Południowej Afryki Test Flying Academy of South Africa, choć podkreślono, że nie ma ona żadnego związku z rządem tego kraju.

Jeśli chodzi o zrekrutowanych byłych brytyjskich pilotów, to latali oni myśliwcami Typhoon i Tornado, odrzutowcami Harrier oraz śmigłowcami wojskowymi Wildcat i Merlin. Chiny próbują też rekrutować byłych pilotów, którzy szkolili się w lataniu na amerykańskim odrzutowcu piątej generacji F-35, ale te wysiłki były do tej pory bezskuteczne. Podobnie nieskuteczne były próby zwerbowania pilotów aktualnie służących w siłach powietrznych.

Według brytyjskiego ministerstwa obrony, nie ma dowodów na to, że którykolwiek z pilotów złamał ustawę o tajemnicy służbowej lub popełnił jakiekolwiek przestępstwo, a celem alertu jest próba zniechęcenia do przyjmowania takich ofert oraz przypomnienie personelowi o obowiązkach w zakresie ochrony informacji wrażliwych.

Reklama

Udostępnij: