You are currently viewing Co Brytyjczycy myślą o monarchii?

Co Brytyjczycy myślą o monarchii?

  • Post author:
Udostępnij:

Poparcie dla monarchii wśród Brytyjczyków spadło do rekordowo niskiego poziomu – tylko trzech na dziesięciu obywateli Wielkiej Brytanii postrzega ten ustrój jako ważny. To wynik nowego sondażu National Centre for Social Research. 45 proc. Brytyjczyków uważa, że monarchia jest niezbyt ważna, nieważna lub powinna zostać zniesiona.

Reklama

Nowy sondaż National Centre for Social Research (NatCen) opublikowano 28 kwietnia. Wynika z niego, że obecnie 29 proc. Brytyjczyków postrzega monarchię za bardzo ważną, 26 proc. za dość ważną, 20 proc. za niezbyt ważną, a 25 proc. za w ogóle nieważną lub że powinna zostać zniesiona. Jak podkreślili autorzy badania, odsetek osób wyrażających pogląd, że monarchia jest bardzo ważna, osiągnął poziom najniższy od 1983 roku, gdy zaczęto zbierać dane.

Badacze z NatCen zauważyli, że na Wyspach zauważalny jest stały trend polegający na tym, że młodzi ludzie coraz rzadziej postrzegają monarchię za bardzo ważną. Obecnie tylko 12 proc. osób w wieku 18-34 lat wyraża taki pogląd, podczas gdy w grupie wiekowej powyżej 55 lat jest to 42 proc. – Większość opinii publicznej nadal popiera rodzinę królewską i podczas gdy poparcie jest większe wśród osób starszych, wyzwaniem dla monarchii będzie pokazanie jej znaczenia i dotarcie do młodszych pokoleń, aby utrzymać to poparcie – zauważył dyrektor wykonawczy ośrodka, Guy Goodwin.

Autorzy badania zwrócili uwagę, że statystyki dotyczące zapatrywań Brytyjczyków na monarchię poprawiają się przy okazji ważnych wydarzeń. W 2022 roku, gdy w czerwcu obchodzono Platynowy Jubileusz z okazji 70 lat panowania królowej Elżbiety II, a także po jej śmierci we wrześniu, odsetek osób, które uważały, że monarchia jest niezbyt ważna, nieważna lub powinna być zniesiona, wynosił “tylko” 35 proc. – Choć obserwujemy trend spadkowy w poparciu dla monarchii, z danych jasno wynika, że ważne wydarzenia narodowe i uroczystości, takie jak jubileusze, małżeństwa i narodziny, mają oczywisty i pozytywny wpływ na poglądy społeczeństwa dotyczące monarchii – powiedział Goodwin.

We wrześniu, tuż po śmierci Elżbiety II, aż 63 proc. Brytyjczyków wyraziło pogląd, że jej syn, Karol III będzie dobrym królem, choć jeszcze kilka miesięcy wcześniej uważało tak tylko 39 proc. respondentów.  6 maja odbędzie się jego koronacja na nowego brytyjskiego monarchę. Tymczasem z niedawnego sondażu pracowni YouGov dla BBC, przeprowadzonego w połowie kwietnia, wynikało, że według 45 proc. ankietowanych Karol III nie rozumie Brytyjczyków. Taki pogląd wyraziło aż 59 proc. osób w wieku 18-24 i 50 proc. osób w wieku 25-49. Opinię tą podzielało 34 proc. najstarszych, powyżej 65. roku życia.

Reklama

Udostępnij: