You are currently viewing Córka odcięła się od Clarksona

Córka odcięła się od Clarksona

  • Post author:

Ponad 6 tysięcy osób potępiło felieton dziennikarza Jeremy’ego Clarksona, w którym napisał, że nienawidzi Meghan, księżnej Sussexu. Komentatorzy nazwali jego tekst „podłym” i „rażącym apelem o podżeganie do upokorzenia i przemocy wobec kobiety”.

Reklama

Popularny dziennikarz motoryzacyjny w felietonie opublikowanym w piątek 16 grudnia na łamach tabloidu „The Sun” napisał, że nienawidzi Meghan „na poziomie komórkowym” i marzy o dniu, „w którym będzie musiała paradować nago ulicami każdego miasta w Wielkiej Brytanii, podczas gdy tłumy będą skandować 'Wstyd!’ i rzucać w nią ekskrementami”. Jak dodał, „każdy w moim wieku myśli w ten sam sposób”.

Obraźliwe i oburzające słowa odbiły się szerokim echem na Wyspach. Komik i prezenter John Bishop opublikował na Twitterze wpis, w którym wypowiedź Clarksona nazwał „rażącym apelem o podżeganie do upokorzenia i przemocy wobec kobiety”. „NIE, Jeremy Clarkson. Pisanie takich rzeczy o jakiejkolwiek kobiecie w żadnych okolicznościach nie jest w porządku” – napisała z kolei prezenterka Carol Vorderman.
Jak ocenił cytowany przez dziennik „Guardian” pisarz Philip Pullman, „to, że Jeremy Clarkson może pisać takie rzeczy i publikować je bez wstydu, mówi nam wszystko, co musimy wiedzieć o sposobie, w jaki Rupert Murdoch  zatruł nasze życie publiczne”.

Do słów dziennikarza odniosła się również jego córka, Emily Clarkson: „Chcę jasno powiedzieć, że sprzeciwiam się wszystkiemu, co mój tata powiedział o Meghan Markle i nadal wspieram tych, którzy są celem nienawiści w internecie” – napisała na Instagramie. Komik i pisarz Dom Joly przyznał, że jest „oszołomiony” „podłymi i obrzydliwymi komentarzami Clarksona”.

Ipso, cytowana przez BBC niezależna organizacja zajmująca się standardami prasowymi, powiadomiła, że otrzymała sześć tysięcy skarg dotyczących tekstu Clarksona. Dla porównania w ciągu całego 2021 roku Ipso otrzymało w sumie 14,3 tysiąca skarg.

Kolejny raz słowa popularnego dziennikarza wzbudzają kontrowersje. Na początku 2015 roku Clarkson został zawieszony a następnie zwolniony przez stację BBC. Powodem miała być awantura, jaką wszczął, kiedy dowiedział się, że nie otrzyma ciepłego posiłku na planie prowadzonego przez siebie programu. Jego producenta miał wówczas oskarżyć o „zaniedbywanie obowiązków” i nazwać go m.in. „leniwym, p*** Irlandczykiem”.

Reklama