You are currently viewing Cząstki w galerii POSK

Cząstki w galerii POSK

  • Post author:
Udostępnij:

Wystawa “Cząstki” Marty Miaskowskiej  została otwarta w Galerii POSK. Można ją oglądać do 29 lipca.
Ciało kobiet wciąż jest przedmiotem fizycznego i mentalnego zawłaszczania przez macierzyństwo, małżeństwo, normy społeczne, rodzinę, opinię publiczną, politykę, sztukę, media, chorobę, czas …
… CZĄSTKI … to prawdziwe historie kobiet …
Artystyczna propozycja Marty Miaskowskiej to nowoczesny, multimedialny spektakl, będący zarazem powrotem do antycznej, arystotelesowskiej koncepcji podkreślającej funkcję sztuki jako katharsis. Dopracowana estetycznie instalacja to zbiór różnych kobiecych narracji. Każda zupełnie inna, a jednocześnie każda niezwykle emocjonalna.
Co skłoniło bohaterki do tej otwartości? Wydaje się, że poprzedzające nagrania „artystycznego SPA”, wykonane podczas tworzenia gipsowych odlewów fragmentów ciał gościń projektu.
Miaskowska, pełna ciepła, spokoju a wręcz czułości zdejmuje odciski. Wszystko rozgrywa się delikatnie, niespiesznie, w nieskazitelnej bieli.
Następnie zbiera wywiad z każdą z gościń, swobodnie pozawala przeżyć im raz jeszcze najtrudniejsze, najbardziej wymagające momenty ich życia. Gdy odlewy zostają rzeźbiarsko dopracowane, siostrzańska atmosfera i afirmacja ciała w „gipsowym SPA” zmienia się w emocjonalną rozgrywkę. Zadanie postawione przed bohaterkami, silnymi kobietami ze świata sceny, prasy, sztuk wizualnych, medycyny etc. okazuje się bardzo trudne. Złość i zniszczenie ciała, nawet gipsowego, to wciąż kulturowe tabu dla kobiety. Jednak świadomość, że nie jesteśmy same, gdy zmagamy się z problemami jest w jakiś sposób ocalająco-katharyczna.
Marta Miaskowska
martamiaskowska.com

Reklama

Doktor sztuki, artystka multimedialna. Prowadzi Pracownię Działań Multimedialnych na Politechnice Łódzkiej. Autorka tekstów z zakresu sztuki nowych mediów. Liderka i realizatorka projektów krajowych i międzynarodowych z zakresu edukacji artystycznej. Nagradzana w konkursach plastycznych i filmowych. Stypendystka Kapituły im. Rodziny Kulczyków oraz Departamentu Kultury Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Uczestniczy
w wystawach i pokazach krajowych oraz zagranicznych. Przez wiele lat związana z rynkiem mediów i produkcji filmowej.
16-29 lipca 2022
codziennie 10:00-21:00
kuratorka:
dr hab. Aneta Pawłowska, prof. UŁ

gościnie projektu:
Klara Bielawka | Katarzyna Herman | Anna Hernik | Renata Kim | Krystyna Kofta | Helena Norowicz |
Anna Parzyńska | Natalia Przybysz | Katarzyna Sadowska | Agata Zbylut

Reklama

Udostępnij: