You are currently viewing Czy książę Harry zostanie zaproszony na koronację?

Czy książę Harry zostanie zaproszony na koronację?

  • Post author:
Udostępnij:

Autobiografia księcia Harry’ego była jedną z najbardziej wyczekiwanych książek w Wielkiej Brytanii, ale Pałac Buckingham z pewnością oczekiwał jej pełen obaw. I częściowo obawy te okazały się uzasadnione – Harry opisał życie w królewskiej rodzinie, nie szczędząc czytelnikom intymnych szczegółów. To mieszanka poważnych zarzutów, osobistych wyznań i  trywialnych detali. W pierwszym dniu „Spare” (z wyrażenia „the heir and the spare”, czyli „następca tronu i jego zastępca”) sprzedała się w 1,4 mln egzemplarzy, z czego w Wielkiej Brytanii było to 400 tys.

Reklama

Według ostatnich sondaży YouGov notowania Harry’ego w kraju spadły do rekordowo niskiego poziomu. Negatywną opinię o nim ma aż 68 proc. ankietowanych, pozytywną tylko 24 proc. Jego brata, księcia Williama, pozytywnie ocenia 70 proc. Brytyjczyków.

Jaki będzie wpływ książki Harry’ego na przyszłość brytyjskiej monarchii? Sądząc po pierwszych reakcjach, rewolucji na Wyspach na razie nie będzie. Choć od września z 55 do 43 proc. spadł odsetek ludzi dumnych z monarchii, to większość nadal chce ją zachować (64 proc.). Co dalej? Tylko 12 proc. Brytyjczyków jest pewnych, że Zjednoczone Królestwo nadal będzie monarchią za sto lat. Znacznie wcześniej jednak, bo już w maju, Brytyjczyków czeka koronacja króla Karola III – nie wiadomo, czy Harry zostanie zaproszony.

Reklama

Udostępnij: