You are currently viewing Energetyczna pomoc dla Ukrainy

Energetyczna pomoc dla Ukrainy

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverley zapowiedział przeznaczenie 5 mln funtów na odbudowę infrastruktury energetycznej Ukrainy.

Reklama

Jak poinformowano w centrum prasowym Energoatomu (ukraiński operator siłowni jądrowych), określona kwota zostanie przesłana do Funduszu Wsparcia Energetycznego Ukrainy Wspólnoty Energetycznej. To pierwsza część transzy pomocowej. Jeszcze w tym roku Wielka Brytania przekaże Ukrainie kolejne 5 mln funtów.

„To wsparcie pomoże w znaczących naprawach krytycznej infrastruktury energetyczne, zniszczonej w następstwie trwających rosyjskich ataków. A także w przywróceniu zasilania gospodarstwom domowym i kluczowym obiektom” – napisał brytyjski rząd w oświadczeniu.

Po ostatnich atakach Rosji Ukraina ma problemy z infrastrukturą energetyczną. Testowy import energii elektrycznej w ostatnich dniach odbywał się ze Słowacji. Jego moc wynosiła 1 MW.

Londyn podkreśliła, że ​​stał się największym darczyńcą Funduszu Wsparcia Energetycznego Ukrainy. Władze państwowe zapewnią również specjalistyczny sprzęt elektroenergetyczny do obsługi i napraw krytycznej infrastruktury Ukrainy. Jest to priorytetowa prośba ukraińskiego rządu.

Od połowy października na Ukrainie trwają wyłączenia awaryjne i stabilizacyjne. Te ostatnie nie są jeszcze planowane do odwołania ze względu na niedawny atak rosyjskich agresorów na ważny obiekt infrastruktury energetycznej. W wyniku ataku został zniszczony unikalny sprzęt.

Reklama

Udostępnij: