You are currently viewing Firma z UK złamała sankcje nałożone na Rosję

Firma z UK złamała sankcje nałożone na Rosję

  • Post author:
Udostępnij:

Po inwazji na Ukrainę i nałożeniu na Moskwę sankcji brytyjska firma dostarczyła do Rosji zakazaną elektronikę o wartości prawie 1 mld dolarów.

Reklama

Według “Financial Times”, który powołuje się na dokumenty celne, ulokowana na północnych przedmieściach Londynu firma Mykines Corporation wysłała do Rosji półprzewodniki, serwery, laptopy, komponenty komputerowe, sprzęt sieci telekomunikacyjnej i elektronikę użytkową.  Były to urządzenia takich marek jak Huawei i H3C, a także Intel, AMD, Apple i Samsung. Sprzedaż tych towarów nabywcom w Rosji bez zgody władz Wielkiej Brytanii stanowi naruszenie sankcji, nawet jeśli wysyłki odbywały się za pośrednictwem krajów trzecich – podkreśla “FT”.

Mykines działał w Rosji jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie, ale po wprowadzeniu sankcji jego sprzedaż gwałtownie wzrosła. Łącznie firma wysłała do Rosji 10,6 tys. przesyłek towarów. Zdecydowaną większość z nich otrzymała jedna moskiewska firma, Marsala. Według “FT” firma ta może być blisko powiązana z Merlionem, głównym dystrybutorem komputerów i elektroniki w Rosji.

Rząd w Londynie, odpowiadając na ujawnione dane celne, oświadczył, że “wszystkie firmy zarejestrowane w Wielkiej Brytanii są prawnie zobowiązane do przestrzegania  sankcji wobec Rosji”.
Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Wielka Brytania nałożyły ograniczenia na dostawy mikrochipów do Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Jednak pod koniec 2022 r. agencja Reutera napisała, że amerykańskie mikroczipy nadal trafiają do Rosji za pośrednictwem firm zarejestrowanych w krajach trzecich, w tym w Turcji i Hongkongu.

Reklama

 


Udostępnij: