You are currently viewing Gigantyczny dinozaur w Muzeum Historii Naturalnej

Gigantyczny dinozaur w Muzeum Historii Naturalnej

  • Post author:

Replika szkieletu Patagotitana, który uchodzi za największego dinozaura, który kiedykolwiek stąpał się na lądzie, po Nowym Roku trafi do Londynu. Przed władzami stoi duże wyzwanie logistyczne.

Reklama

Odlew dinozaura z grupy zauropodów, znanego jako Patagotitan, zostanie wystawiony w Muzeum Historii Naturalnej – Natural History Museum – pod warunkiem, że zmieści się w przestrzeni galerii. Patagotitan mierzy od ogona do nosa ok. 35 metrów, a za życia ważył nawet 70 ton.

„Powinniśmy być w stanie go wprowadzić do budynku, ale nie będzie zbyt wiele miejsca na manewry” – przyznała  twórczyni wystawy Sinead Marron w BBC.

Replika szkieletu została wypożyczona z argentyńskiego Museo Paleontologico Egidio Feruglio (MEF), którego personel wykopał gigantyczne kości zwierzęcia w 2014 roku. Ekshumacja 100-letniej bestii wywołała wówczas niemałą sensację. Zdjęcie jednego z badaczy leżącego obok kości udowej lub udowej, aby zilustrować wielkie rozmiary zwierzęcia, zostało wydrukowane w gazetach na całym świecie. Na miejscu wykopalisk była obecna ekipa BBC, dzięki czemu wyprodukowano film dokumentalny „Attenborough and the Giant Dinosaur”.

Poza repliką szkieletu, odwiedzający będą mogli zobaczyć autentyczną kość udową dinozaura. „Sama pojedyncza kość nogi ma 2,4 metra długości i waży ponad 500 kilogramów” – przekazała Sinead Marron. „To będzie pierwszy raz, gdy zobaczymy to w Europie. Museo Paleontologico Egidio Feruglio jest bardzo hojne. Chcą pokazać światu swój naukowy wyczyn, a my możemy być bardzo podekscytowani, że wybrali na to miejsce akurat nas” – dodała.

Reklama