You are currently viewing Gotowi na brak prądu

Gotowi na brak prądu

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjski rząd przeprowadza ćwiczenia na wypadek przerwy w dostawie prądu — podał dziennik “Guardian”. W najgorszym scenariuszu założono, że wszystkie sektory zostaną dotknięte przerwą w dostawie energii na okres do tygodnia.

Reklama

Według gazety w ostatnich dniach w różnych ministerstwach oraz we władzach lokalnych przeprowadzono serię ćwiczeń w oparciu o plan awaryjny o kryptonimie Yarrow. Został on opracowany w 2021 r., a więc jeszcze przed rosyjską napaścią na Ukrainę, w celu poprawy planowania i odporności, na wypadek, gdyby operator sieci energetycznej National Grid dotknięty został poważną usterką techniczną w wyniku np. powodzi, uderzenia pioruna w stację energetyczną czy ataku wrogiego państwa na podmorskie kable energetyczne.

Urzędnicy rządowi, na których powoduje się gazeta, przyznają, że w związku z kryzysem energetycznym wywołanym wojną w Ukrainie ćwiczenia z planowania nabrały nowego tempa. W najgorszym scenariuszu założono, że wszystkie sektory — w tym transport, żywność, zaopatrzenie w wodę, komunikacja i energia — zostaną dotknięte awarią na okres do tygodnia.

Yarrow przygotowuje na sytuację, w której w okresie zimowym prąd bez uprzedzenia przestaje docierać do wszystkich lokali pozbawionych zapasowych generatorów. W scenariuszu tym przewiduje się, że 60 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną zostanie zaspokojone między drugim a siódmym dniem trwania awarii, kiedy to gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa otrzymają “przerywany dostęp” do dostaw.

Jak zwraca uwagę “Guardian”, plany Yarrow zakładają poważniejszą sytuację niż ta, która została nakreślona przez National Grid w październiku. Operator sieci ostrzegł wówczas, że w najgorszym scenariuszu Brytyjczycy mogą stanąć w obliczu trzygodzinnych przerw w dostawie prądu, jeśli temperatury gwałtownie spadną, a Rosja odetnie dostawy gazu do Europy.

Reklama

Udostępnij: