You are currently viewing Gwałciciel nie poszedł do więzienia

Gwałciciel nie poszedł do więzienia

  • Post author:
Udostępnij:

Sean Hogg w wieku 17 lat zgwałcił w parku 13-letnią dziewczynę. Sędzia, który rozpatrywał sprawę 21-letniego dziś mężczyzny uznał, że ten nie trafi do więzienia, bo jest za młody. Wyrok oburzył polityków i organizacje charytatywne.

Reklama

Sean Hogg został uznany za winnego zgwałcenia 13-latki w parku Dalkeith Country w Midlothian w Szkocji. Mężczyzna, który obecnie ma 21 lat, wyszedł jednak na wolność. Sędzia Sądu Najwyższego Lord Lake, który rozpatrywał sprawę Hogga, powiedział, że jego wiek – czyli 17 lat w chwili popełnienia przestępstwa – musi być brany pod uwagę jako czynnik podczas wydawania wyroku.

– Gwałt jest jednym z najpoważniejszych przestępstw i dlatego jest rozpatrywany w Sądzie Najwyższym. Patrząc na okoliczności – wiek ofiary i jej bezbronność są czynnikami obciążającymi. Muszę uwzględnić twoją odpowiedzialność i wziąć pod uwagę twój wiek – powiedział na sali sądowej Lord Lake. – To przestępstwo, jeśli zostało popełnione przez osobę dorosłą w wieku powyżej 25 lat, podlega karze czterech lub pięciu lat. Nie uważam tego za stosowne i nie mam zamiaru wysyłać cię do więzienia. Jesteś przestępcą bez wcześniejszej historii – masz 21 lat, a miałeś wtedy 17 lat. Kara więzienia, nie  przyczyni się do twojej resocjalizacji.

21-latka skazano na 270 godzin nieodpłatnych prac społecznych oraz objęto nadzorem. Dodatkowo przez trzy lata jego nazwisko będzie figurowało w rejestrze przestępców seksualnych.

Hogg napadł na 13-latkę i grożąc dziewczynie, ściągnął jej dolną część garderoby. Następnie chwycił nastolatkę za nadgarstki i zmusił do aktu seksualnego.

Przeciwko niskiemu wyrokowi protestowali m.in. przedstawiciele organizacji charytatywnej Rape Crisis Scotland. Jego szefowa Sandy Brindley określiła wyrok jako “niepokojąco łagodny”. – To niezwykle poważna sprawa i jesteśmy zszokowani, że ten sprawca nie otrzymał kary pozbawienia wolności. Biorąc pod uwagę wagę tej zbrodni i fakt, że była ona rozpatrywana w Sądzie Najwyższym, ten wyrok wydaje się nam niepokojąco łagodny – powiedziała Brindley.

Reklama

 


Udostępnij: