You are currently viewing Hakerzy na celowniku

Hakerzy na celowniku

  • Post author:
Udostępnij:

Siedmiu Rosjan zostało objętych sankcjami USA i Wielkiej Brytanii. Wszyscy są oskarżeni o cyberprzestępstwa, w wyniku których szkody poniosła m.in. służba zdrowia, co najmniej dziesięć szkół i uniwersytetów w Wielkiej Brytanii, setki firm i wiele osób prywatnych.

Reklama

Poinformował o tym na stronach internetowych Departamentu Skarbu USA i rząd Wielkiej Brytanii. Na liście znajdują się 41-letni Michaił Iskrickij (według komunikatu Departamentu Skarbu USA jego pseudonim to Path – Tropa po rosyjsku), 31-letni Valentin Kariagin (Globus), 35-letni Witalij Kowaliow (Ben, Bentley), 47-letni Maksim Michajłow (Baguet), 30-letni Dmitrij Pleszczewskij (Isildur), 49-letni Walery Siedleckij (Strix) i 34-letni Iwan Warchomiejew (Mushroom).

Służba prasowa rządu brytyjskiego poinformowała, że są oni oskarżeni o stworzenie dwóch programów ransomware (wymuszających pieniądze w zamian za odblokowanie stron) – Conti i Ryuk. Narodowa Agencja Kryminalistyczna Wielkiej Brytanii zidentyfikowała około 149 ofiar tych programów w Zjednoczonym Królestwie. Szkody szacuje się w przybliżeniu na 27 milionów funtów.

Brytyjski rząd twierdzi, że twórcy Conti byli jednymi z pierwszych grup cyberprzestępczych, które wsparły rosyjską operację wojskową na Ukrainie. Mieli ogłosić swoje poparcie dla Kremla w ciągu 24 godzin po wkroczeniu wojsk rosyjskich na Ukrainę.

Pod koniec lutego, na tle rosyjskiej agresji na Ukrainę, w grupie wybuchł konflikt wewnętrzny – jeden z hakerów zamieścił w sieci korespondencję wewnętrzną, dane o serwerach atakujących, listę ofiar, a także Portfele Bitcoin, które zgromadziły łącznie ponad 65 tysięcy bitcoinów.

Zdaniem władz brytyjskich grupa może być powiązana z rosyjskimi służbami specjalnymi, o czym świadczą ataki na określone organizacje, takie jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski, a także na twórców innych podobnych programów.

Grupa Conti została rozwiązana w maju 2022 r., ale jej członkowie rzekomo nadal tworzą i używają oprogramowania ransomware, które zagraża Wielkiej Brytanii i reszcie Europy.

Rząd twierdzi, że wśród ofiar rosyjskich hakerów jest dyrektor generalny ds. zdrowia w Irlandii, co najmniej dziesięć szkół i uniwersytetów w Wielkiej Brytanii, a także szpitale i laboratorium kryminalistyczne.

Od początku 2022 roku do końca kwietnia grupa Conti miała opublikować dane dotyczące 156 firm, w ciągu ostatnich dwóch lat zaatakowała 859 organizacji. W kwietniu ataki Conti na Kostarykę doprowadziły do wprowadzenia stanu wyjątkowego w tym kraju – to pierwszy precedens na taką skalę.

Reklama

Udostępnij: