You are currently viewing Ile kosztował pogrzeb królowej Elżbiety?

Ile kosztował pogrzeb królowej Elżbiety?

  • Post author:
Udostępnij:

Pogrzeb królowej Elżbiety II i wydarzenia w czasie 10-dniowego okresu żałoby narodowej kosztowały rząd Wielkiej Brytanii 161,74 mln funtów – poinformowało ministerstwo finansów.
Największy udział w kosztach miało ministerstwo spraw wewnętrznych – prawie 74 mln funtów, a następnie ministerstwo kultury, mediów i sportu – 57,4 mln. Wydatki poniesione przez resorty obrony, transportu oraz spraw zagranicznych zamykały się w kwotach między 2 a 2,9 mln funtów. Ponadto rząd szkocki zapłacił prawie 18,8 mln, a walijski i północnoirlandzki – nieco ponad 2 mln każdy, ale wszystkie trzy otrzymały pełny zwrot tych kosztów.

Reklama

Elżbieta II zmarła 8 września zeszłego roku na zamku Balmoral w Szkocji. Na brytyjskim tronie zasiadała przez ponad 70 lat – dłużej niż jakikolwiek brytyjski bądź angielski monarcha. Jej pogrzeb odbył się 19 września – nabożeństwo żałobne miało miejsce w Opactwie Westminsterskim w Londynie, a później trumna z ciałem została złożona w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze.

Jak oświadczyła policja, pogrzeb królowej i towarzyszące mu wydarzenia były największą operacją w jej historii, wyprzedzając pod względem liczby zaangażowanych funkcjonariuszy otwarcie i zamknięcie igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 r.

Reklama

Udostępnij: