You are currently viewing Ile kosztuje korona?

Ile kosztuje korona?

  • Post author:
Udostępnij:

Ile kosztuje korona, którą miał na głowie król Karol III? Prawdziwa jej wartość jest tajemnicą, ale biorąc pod uwagę wyceny m.in. szafirów i rubinów, mogą to być kwoty rzędu 3-5 mld dol.

Reklama

Najważniejszym symbolem króla Karola III jest korona św. Edwarda. Pierwsze odnotowane użycie jej pochodzi z 1220 r. Wtedy ozdobiła głowę Henryka III i przez wiele lat była przenoszona i przekazywana przez rodzinę królewską.

Serwis British Heritage wskazuje, że na koronę składa się kilka różnych kawałków złota, diamentów i wiele innych kamieni szlachetnych. Jest dość ciężka — waży pięć funtów, czyli ponad 2 kg. British Heritage przyznaje, że jest prawie niemożliwe, aby oszacować dokładną wartość korony, którą założył Karol III. Powołuje się na wpis na blogu CashNetUSA z 2019 r., gdzie podjęto próbę zdekonstruowania korony i wyliczenia, ile kosztowałoby złożenie podobnej.

“Podczas gdy klejnoty koronne są uważane za bezcenne, badanie wykazało, że w sumie korona koronacyjna tego typu kosztowałaby około 4 mln 519 tys. 719 dol.” — czytamy. Gdy jednak weźmiemy pod uwagę możliwe aktualne wyceny niektórych z blisko 3 tys. kamieni szlachetnych, jakie znajdują się na koronie, może być warta od 3 do 5 mld dol.

Mowa np. o kamieniu Cullinan II, który został wycięty z największego diamentu, jaki kiedykolwiek znaleziono, a więc 3601-karatowej skały odkrytej w Afryce w 1905 r. Został on podarowany Edwardowi VII przez RPA w 1907 r. jako prezent urodzinowy.

Reklama

Udostępnij: