You are currently viewing Kim jest nowy premier?

Kim jest nowy premier?

  • Post author:
Udostępnij:

Rishi Sunak będzie nowym brytyjskim premierem, pięćdziesiątym siódmym w historii. Zwyciężył w wyścigu do fotela nowego szefa Partii Konserwatywnej. Jego jedyna rywalka, Penny Mordaunt, wycofała się z rywalizacji.

Reklama

Kim jest nowy premier? Rishi Sunak ma 42 lata, więc będzie najmłodszym premierem Wielkiej Brytanii, jak również pierwszym szefem rządu o pochodzeniu brytyjsko-azjatyckim. Urodził się w Southampton, jego rodzina ma indyjskie korzenie.Ojciec Sunaka był lekarzem, a matka prowadziła własną aptekę. Jak podkreśla polityk na swojej stronie internetowej, jego rodzice z oddaniem służyli lokalnej społeczności.

Rishi Sunak zdobył dyplom prestiżowego kierunku polityka, filozofia i ekonomia na Uniwersytecie Oksfordzkim. Studiował również na Stanford University w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończył studia Master of Business Administration (MBA). Był współwłaścicielem dużej firmy inwestycyjnej, która współpracowała m.in. z przedsiębiorstwami z Doliny Krzemowej.

W 2015 roku został po raz pierwszy wybrany posłem do Izby Gmin. Pełnił funkcję podsekretarza stanu w Departamencie Mieszkalnictwa, Społeczności i Samorządu Lokalnego. Był ministrem finansów podczas pandemii, przygotował bezprecedensowy program wsparcia dla biznesu i pracowników. Jego poglądy gospodarcze są bliskie wolnorynkowemu skrzydłu partii, w tradycji Margaret Thatcher. 5 lipca 2022 roku sprzeciwił się ówczesnemu premierowi Borisowi Johnsonowi i podał się do dymisji. Wcześniej Sunak był młodszym ministrem w rządzie Theresy May. Był jednym ze zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Jest jednym z najbogatszych ludzi w kraju, znalazł się w zestawieniu “Lista Bogaczy” publikowanym każdego roku przez “Sunday Times”. Bycie milionerem zawdzięcza miedzy innymi małżeństwu z Akshatą Murty – projektantkę i córkę miliardera Nagavary Murthy’ego (założyciela indyjskiej firmy informatycznej Infosys).

Reklama

Udostępnij: