You are currently viewing Koniec żałoby, flagi zostały podniesione

Koniec żałoby, flagi zostały podniesione

  • Post author:

W Wielkiej Brytanii zakończyła się żałoba narodowa wprowadzona po śmierci królowej Elżbiety II. We wtorek rano flagi podniesione zostały z powrotem do pełnej wysokości masztu. Żałoba jeszcze przez tydzień obowiązywać będzie w rodzinie królewskiej.

Reklama

W tym czasie członkowie rodziny królewskiej nie będą uczestniczyć w żadnych publicznych wydarzeniach. Pałac Buckingham poinformował również, że pracowników dworu królewskiego, osoby pełniące oficjalne obowiązki oraz żołnierzy zaangażowanych w ceremonialne obowiązki również będzie obowiązywać przedłużony okres żałoby.

Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września na zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała 70 lat i 214 dni, co oznacza, że była najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii i drugim najdłużej panującym – spośród tych, których daty są udokumentowane – w historii świata, po Ludwiku XIV, królu Francji w XVII i XVIII wieku.

W poniedziałek w Opactwie Westminsterskim w Londynie oraz w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze odbyły się uroczystości pogrzebowe Elżbiety II. Trumna z jej ciałem została wieczorem złożona do grobu w niewielkiej kaplicy pamięci Jerzego VI w kaplicy św. Jerzego.

Reklama