You are currently viewing Królewska korona zostanie odnowiona

Królewska korona zostanie odnowiona

  • Post author:

Korona św. Edwarda, która stanowi element brytyjskich klejnotów koronnych, została zabrana ze skarbca The Tower of London, bo w planach jest modyfikacja jej wyglądu przed koronacją Karola III – donosi Reuters.

Reklama

Korona św. Edwarda, która od 350 lat jest elementem insygniów królewskich w Wielkiej Brytanii, przejdzie modyfikację. Wszystko ze względu na koronację Karola III, która zaplanowana jest na 6 maja 2023 r. Korona  używana jest podczas koronacji brytyjskich monarchów od 1661 r. – wtedy została włożona na głowę Karola II. Był to monarcha, który powrócił na tron po 10-letniej przerwie spowodowanej ogłoszeniem republiki przez Olivera Cromwella.

Korona św. Edwarda została wykonana w 1649 r. i od tego momentu jest wkładana na głowę podczas uroczystej koronacji nowemu monarsze. Składa się ze złotej, litej ramy, na której osadzone są kamienie szlachetne: m.in. rubiny, ametysty, szafiry, topazy i turmaliny. Wśród ozdób widoczne są również cztery złote krzyże oraz cztery lilie. Wnętrze korony św. Edwarda pokryte jest aksamitnym materiałem, a u nasady ma gronostajowy pasek.

Korona św. Edwarda będzie jedną z dwóch, które zostaną użyte podczas majowej koronacji. Oprócz niej Karol III w Opactwie Westminsterskim będzie nosił cesarską koronę państwową.

Reklama