You are currently viewing Koronacja, jakiej jeszcze nie było

Koronacja, jakiej jeszcze nie było

  • Post author:
Udostępnij:

Karol III został koronowany na króla Wielkiej Brytanii w Opactwie Westminsterskim. W uroczystości brało udział kilka tysięcy zaproszonych gości, w tym kilkudziesięciu światowych przywódców. W samym Londynie zgromadziło się tłumy turystów. To pierwsza taka ceremonia od 70 lat. Nie obyło się bez niespodzianek.
W sobotę po południu Arcybiskup Canterbury Justin Welby nałożył koronę św. Edwarda na głowę króla Karola III. Korona św. Edwarda jest używana tylko podczas koronacji. Po namaszczeniu i koronacji króla Wielkiej Brytanii Karola III, namaszczona i koronowana została jego małżonka Camilla. Ta została koronowana pochodzącą z 1911 r. koroną Marii Teck i był to pierwszy przypadek od prawie 300 lat, by małżonka monarchy użyła już istniejącej korony, a nie specjalnie wykonanej na tę okazję.
Karol III został zaprezentowany zgromadzonym w Opactwie Westminsterskim przez prowadzącego nabożeństwo koronacyjne arcybiskupa Canterbury Justina Welby’ego jako “niekwestionowany król” Wielkiej Brytanii. Chwilę później  Karola III zaprezentowały trzy inne osoby – damy Orderu Podwiązki i Orderu Ostu oraz odznaczony Krzyżem Jerzego były żołnierz. To pierwszy przypadek w historii koronacji, by w tej roli wystąpiły także osoby świeckie i kobiety. Wszyscy zwrócili się do zgromadzonych z pytaniem, czy gotowi są okazać królowi hołd i gotowość do służby, na co ci odpowiedzieli “Boże, chroń króla Karola”.

Reklama

Podczas ceremonii książę William złożył przysięgę wierności swojemu ojcu, królowi Karolowi III. Ta część ceremonii koronacyjnej została zmodyfikowana. W przeszłości przyklękali przed monarchą i przysięgali mu wierność wszyscy członkowie rodziny królewskiej oraz Izby Lordów, jednak teraz zrobił to tylko arcybiskup Canterbury w imieniu Kościoła Anglii oraz następca tronu.

Podczas uroczystości brytyjski premier Rishi Sunak odczytał podczas nabożeństwa fragment Nowego Testamentu, część listu do Kolosan, który zawiera m.in. słowa: “On jest obrazem Boga niewidzialnego – Pierworodnym wobec każdego stworzenia, bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone. On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie”.

Po ceremonii rodzina królewska wróciła do Pałacu Buckingham. Ważnym wydarzeniem był przelot samolotów wojskowych, który Karol III i Kamila obserwowali z balkonu pałacu. Skrócono je przez pogodę, w przelocie wzięły udział tylko śmigłowce wojskowe oraz zespół akrobacji lotniczych RAF-u Red Arrows. Po zakończonym pokazie rodzina królewska wróciła do Pałacu. Niespodziewanie po kilkudziesięciu sekundach król Karol III i królowa Kamila powrócili do tłumu, aby jeszcze raz pomachać i pożegnać przybyłych gości.
Koronacja nie zmienia statusu monarchy – Karol III objął tron z chwilą śmierci Elżbiety II, czyli 8 września 2022 r., a dwa dni później zwołana w tym celu Rada Akcesyjna proklamowała ten fakt. Koronacja jest, jak wyjaśnia Pałac Buckingham, “okazją do zabawy i świętowania, ale jest również uroczystą ceremonią religijną”.

Na ceremonii obecny był brytyjski premier Rishi Sunak wraz z żoną, oraz wszyscy żyjący poprzednicy, czyli John Mayor, Tony Blair, Gordon Brown, David Cameron, Theresa May, Boris Johnson i Liz Truss, jak również wszyscy ministrowie. Skromna była reprezentacja parlamentu, zaproszeni zostali przywódcy głównych partii politycznych, szefowie rządów i parlamentów Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, szefowie sił zbrojnych.

Na koronację przybyli przedstawiciele 14 innych państw, w tym premierzy Australii Anthony Albanese, Kanady Justin Trudeau i Nowej Zelandii Chris Hipkins, a także kilkunastu prezydentów bądź premierów innych państw Wspólnoty Narodów. Obecni byli przywódcy większości państw europejskich, w tym prezydent RP Andrzej Duda z małżonką, prezydenci Francji Emmanuel Macron, Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Włoch Sergio Mattarella, Irlandii Michael D. Higgins, Czech Petr Pavel, Węgier Katalin Novak, a także przywódcy Unii Europejskiej – przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Foto: BBC

Reklama

Udostępnij: