You are currently viewing Król Karol – jeden z lepszych malarzy w UK

Król Karol – jeden z lepszych malarzy w UK

  • Post author:
Udostępnij:

Obraz namalowany przez króla Karola III trafił na aukcję i został sprzedany za ponad 5,7 tys. funtów. Dzieło powstało w 2001 roku i przedstawia zamek w Balmoral.

Reklama

Obraz został wystawiony na aukcji domu aukcyjnego Bonhams pt. “The Scottish Home”. Jak podaje CNN, obraz został sprzedany podczas czwartkowej aukcji za 5735,50 funtów, czyli w przeliczeniu ok. 31 200 złotych. To niemal 10 razy więcej niż wynosiła cena szacunkowa. Aukcja, w której mogli brać udział zdalnie chętni z całego świata, była prowadzona na stronie domu aukcyjnego Bonhams.

Obraz wystawiony na aukcji został namalowany w 2001 roku i przedstawia zamek Balmoral. Został sprzedany w ramie z odpowiednim certyfikatem. Początkowo oczekiwano, że jego cena wyniesie między 400 a 600 funtów.

Król Karol maluje od lat 70. Obrazy ówczesnego księcia Walii po raz pierwszy zostały wystawione w zamku Windsor w 1977 roku, wraz z pracami królowej Wiktorii, oraz ojca Karola – księcia Filipa. Już wtedy dzieła księcia zyskały uznanie tak w kraju, jak i poza granicami. Choć król nazywa samego siebie skromnie “pełnym entuzjazmu amatorem”,  w latach 1997-2016 na sprzedaży kopii swoich akwarel zarobił około dwóch milionów funtów, co czyni go jednym z najlepiej sprzedających się żyjących brytyjskich artystów. Wszystkie zyski przekazał na Fundusz Charytatywny Księcia Walii.

Ulubiony temat obrazów króla to pejzaże, często przedstawiające okolice królewskich rezydencji, w tym zamek w Balmoral i Sandringham House. Tworzył też w Turcji, Nepalu i w Alpach w Szwajcarii. Wiele z jego akwarel w początkach tego roku można było zobaczyć w Londynie, na wystawie zorganizowanej przez książęcą fundację.

Reklama

 


Udostępnij: