You are currently viewing Książę Harry kontra Daily Mail

Książę Harry kontra Daily Mail

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjskie media ujawniają coraz więcej szczegółów procesu w Londynie, na którym w poniedziałek stawił się książę Harry. Wraz z sześcioma innymi osobami złożył pozew przeciwko spółce wydawniczej.

Reklama

Wspólny pozew księcia Harry’ego i sześciu innych medialnych osobistości przeciwko Associated Newspapers – jednemu z największych wydawców gazet na Wyspach Brytyjskich, w tym tabloidu “Daily Mail” – związany jest z rzekomymi naruszeniami prywatności, których miały się dopuścić osoby z nim współpracujące. Postępowanie w sprawie ruszyło w poniedziałek. Jak pisze Independent, Associated Newspapers stanowczo zaprzecza oskarżeniom, określając je mianem “nieuzasadnionych i wysoce zniesławiających twierdzeń, które nie są oparte na żadnych wiarygodnych dowodach”.

Choć sam książę nie zabrał głosu podczas wizyty w londyńskim Sądzie Najwyższym, z pisemnego wystąpienia jego prawników, którego treść przytoczył portal Independent, wynika, że miał on “zostać pozbawiony ważnych aspektów nastoletnich lat” wskutek “bezprawnych działań” Associated Newspapers.
Jak wynika z zeznań, publikacje Associated Newspaper miały wywołać u księcia “podejrzenia i paranoję”. Harry miał także “stracić lub odciąć od siebie  przyjaciół”. “Każdy stał się ‘podejrzanym’, gdyż sposób, w jaki zostały napisane artykuły, wprowadził go w błąd i uwierzył, że źródłem informacji przekazywanych gazetom były bliskie mu osoby” – tak portal cytuje oświadczenie prawników księcia.

Zdaniem brytyjskich mediów, wstępne przesłuchania, po których sąd zdecyduje, czy sprawa będzie prowadzona dalej, mają zakończyć się w ten czwartek. Zwracają one również uwagę na fakt, iż związana z pozwem wizyta księcia Harry’ego w Wielkiej Brytanii jest pierwszą od czasu ubiegłorocznego pogrzebu Elżbiety II, a tym samym od czasu publikacji biografii “Spare”, która miała poróżnić członków rodziny królewskiej.

Jak donosi The Telegraph, Harry miał podjąć próbę umówienia spotkania z ojcem, królem Karolem III, jednak ten ma być w tym czasie “zajęty”, mimo że jego zaplanowana na ten czas wizyta we Francji została odwołana z powodu toczących się w kraju protestów. Monarcha ma w tym czasie przebywać w prywatnej rezydencji w Highgrove, gdzie ma przygotowywać się do środowego wyjazdu do Niemiec. The Telegraph zauważa, że spotkanie Harry’ego z bratem również jest mało podobne, gdyż książę William wyjechał wraz z rodziną na wakacje.

Pozew przeciwko firmie wydawniczej złożony został jeszcze w 2022 roku. Poza księciem Harrym stronami pozywającymi są w nim: Elton John i jego mąż David Furnish, aktorki Elizabeth Hurley i Sadie Frost, baronessa Doreen Lawrence oraz polityk Simon Hughes. Associated Newspapers jest przez nich oskarżane o działania, takie jak “wynajmowanie prywatnych detektywów do potajemnego umieszczania urządzeń do podsłuchiwania w samochodach i domach” czy “zlecanie osobom fizycznym potajemnego podsłuchiwania i nagrywania prywatnych rozmów telefonicznych” – poinformowała kancelaria prawna Hamlins, która reprezentuje księcia Harry’ego oraz Sadie Frost.

Reklama

 


Udostępnij: