You are currently viewing Książę William chce walczyć z bezdomnością

Książę William chce walczyć z bezdomnością

  • Post author:

Brytyjski następca tronu, książę William, zainaugurował w poniedziałek inicjatywę, której celem jest wyeliminowanie w ciągu pięciu lat bezdomności. Jak się szacuje, w Wielkiej Brytanii każdego dna bez dachu nad głową jest 300 tys. osób, z czego połowa to dzieci.
W ramach inicjatywy  Homewards, Royal Foundation – fundacja charytatywna kierowana przez księcia i jego żonę, księżną Kate – przekaże 3 mln funtów na sześć pilotażowych projektów w sześciu miastach, których celem jest zaangażowanie ekspertów ds. mieszkalnictwa, organizacji charytatywnych i prywatnych przedsiębiorstw w celu znalezienia lokalnych sposobów na walkę z bezdomnością i opracowania przystępnych cenowo projektów mieszkaniowych. „W nowoczesnym i postępowym społeczeństwie każdy powinien mieć bezpieczny dom, być traktowany z godnością i otrzymywać wsparcie, którego potrzebuje. Poprzez Homewards chcę to urzeczywistnić i w ciągu najbliższych pięciu lat dać ludziom w całej Wielkiej Brytanii nadzieję, że bezdomności można zapobiec, jeśli będziemy współpracować” – oświadczył książę William. Przyznał, że wyeliminowanie bezdomności jest dużym wyzwaniem, ale liczy, że dzięki współpracy na poziomie lokalnym uda się ją zredukować do minimalnych poziomów.
Sprawa walki z bezdomnością jest jednym z najbliższych Williamowi tematów. Uwrażliwiła go na to jego matka, księżna Diana, gdy zabrała go i jego młodszego brata Harry’ego do schroniska dla bezdomnych, gdy obaj jeszcze byli dziećmi. Wspomniał o tym w poniedziałek podczas inauguracji Homewards. „Moją pierwszą wizytę w schronisku dla bezdomnych odbyłem z mamą, gdy miałem 11 lat. Wizyty pozostawiły głębokie i trwałe wrażenie. Poznałem tak wielu niezwykłych ludzi i wysłuchałem tak wielu rozdzierających serce osobistych historii. Zbyt wielu ludzi znalazło się bez stabilnego i stałego miejsca, które mogliby nazwać domem”.

Reklama

Aby zwrócić uwagę na problem bezdomności, książę William w 2009 r. spał przez jedną noc na ulicy w Blackfriars w Londynie, a w czerwcu zeszłego roku incognito sprzedawał na ulicach Londynu magazyn „The Big Issue” – tygodnik, do którego zakupu zachęcają bezdomni, co ma im dać legalne i godne źródło dochodów.

Reklama