You are currently viewing Książę William przyleciał do Polski

Książę William przyleciał do Polski

  • Post author:
Udostępnij:

Książę William, następca tronu Wielkiej Brytanii, przybył z wizytą do Polski.

Reklama

– Chciałem podziękować wam za to, co robicie, za to, że dbacie o bezpieczeństwo nas wszystkich. Jestem wam wielce wdzięczny za pracę, którą wykonujecie każdego dnia – zwrócił się do brytyjskich żołnierzy stacjonujących w Polsce. – Wiem, że niektórzy z was zbliżają się już do końca pobytu w Polsce i nie mogę się doczekać, kiedy przywitamy was w domu. To, co tu robicie, jest bardzo ważne. Bronicie naszej wolności i wszyscy w Wielkiej Brytanii bardzo was wspierają, wszystko, co robicie we współpracy z Polakami, jest ważne i jeszcze raz za to dziękuję. Wspaniale się było z wami zobaczyć.

Przed godziną 16 książę William odwiedził bazę wojskową w Rzeszowie, gdzie stacjonują brytyjscy żołnierze. Spotkanie następcy tronu z wojskowymi trwało około godziny. Potem książę William udał się do Warszawy, gdzie jutro ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą.

William, książę Walii, to następca tronu Wielkiej Brytanii, starszy syn króla Karola III i nieżyjącej już księżnej Diany. Jego żoną od 2011 jest księżna Kate, z którą ma troje dzieci: książąt George’a i Louisa oraz księżniczkę Charlotte.

Książę odwiedził bazę armii brytyjskiej w Rzeszowie, gdzie spotkał się z brytyjskim personelem wojskowym i dowiedział się więcej o pracy, jaką wykonuje wraz z polskimi siłami zbrojnymi w celu zapewnienia wsparcia dla Ukrainy. W skład tego personelu wchodzą głównie żołnierze Królewskiej Artylerii oraz jednostek wspomagających pochodzących z różnych pułków z całego Zjednoczonego Królestwa.

Jeszcze wieczorem w środę książę odwiedzi punkt pobytowy dla uchodźców w Warszawie, w którym aktualnie przebywa około 300 ukraińskich kobiet i dzieci. – Podczas wizyty Jego Królewska Wysokość Książę William spotka się z Prezydentem m. st. Warszawy, a następnie wysłucha historii mieszkańców punktu pobytowego i dowie się o ich doświadczeniach związanych z przeprowadzką do Polski. Książę pozna również wolontariuszy, którzy wspierają osoby wysiedlone i sortują dary, które ośrodek otrzymał od członków polskiej społeczności w celu przekazania ich za pośrednictwem ‘bezpłatnego sklepu – przekazano o wizycie. -Drugiego dnia pobytu w Polsce książę złoży wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Przy tym samym grobie wieniec złożyła Jej Królewska Mość Królowa Elżbieta i książę Edynburga Filip podczas wizyty państwowej w Polsce w 1996 roku. Jego Królewska Wysokość Książę Walii William uda się następnie do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą, gdzie podziękuje Polakom za ich nieustającą hojność i gościnność w tych trudnych czasach. Podróż zakończy się wizytą Księcia Walii w Hali Koszyki, gdzie porozmawia z młodymi uchodźcami z Ukrainy, którzy po ucieczce osiedlili się w Warszawie i znaleźli pracę lub kontynuują naukę. Jego Królewska Wysokość Książę William posłucha o ich doświadczeniach związanych z osiedleniem się w Polsce oraz o ich nadziejach na przyszłość. Na spotkaniu obecni będą również członkowie polskiej społeczności, którzy przyjęli przesiedlonych Ukraińców pod swój dach. Książę pozna ich doświadczenia związane z kryzysem uchodźczym i podziękuje im oraz ich rodzinom za gościnność i życzliwość” – przekazano w informacji prasowej.

O wizycie Williama w Polsce napisało też w mediach społecznościowych Ministerstwo Obrony Narodowej.

“W 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie odbyło się spotkanie wicepremiera Błaszczaka oraz Jego Królewskiej Wysokości, księcia Wilhelma z żołnierzami Wojska Polskiego i Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii” – czytamy we wpisie MON na Twitterze.

Jak podkreślono, obecnie w Polsce przebywa około 400 żołnierzy brytyjskich, których większość rozlokowana jest na południowym wschodzie kraju.

Reklama

Udostępnij: