You are currently viewing Mniej chrześcijan, więcej muzułmanów

Mniej chrześcijan, więcej muzułmanów

  • Post author:
Udostępnij:

Po raz pierwszy w historii mniej niż połowa populacji Anglii i Walii określiła się w spisie powszechnym jako chrześcijanie – poinformował brytyjski urząd statystyczny ONS. O 12 punków procentowych zwiększyła się natomiast liczba osób nie wyznających żadnej religii.

Reklama

W przeprowadzonym w marcu 2021 roku spisie 46,2 proc. mieszkańców Anglii i Walii – czyli 27,5 mln osób – wskazało na chrześcijaństwo jako wyznawaną religię, podczas gdy 10 lat wcześniej ten odsetek wynosił 59,3 proc. (33,3 mln osób). O 12 punków proc. zwiększyła się natomiast liczba osób nie wyznających żadnej religii, co było drugą najczęściej udzielaną odpowiedzią – tak się określa 37,2 proc. populacji, czyli 22,2 mln osób. W spisie z 2011 roku było to 25,2 proc. (14,1 mln osób).

O 1,2 mln zwiększyła się liczba muzułmanów, którzy stanowią już 6,5 proc. populacji, podczas gdy 10 lat wcześniej ten odsetek wynosił 4,9 proc. O niespełna 200 tys. wzrosła liczba hinduistów (obecnie 1,0 mln i 1,7 proc.), a o 100 tys. sikhów (ponad 500 tys. i 0,9 proc.).

Najbardziej zróżnicowanym religijnie regionem Anglii jest aglomeracja Londynu, gdzie 25,3 proc. osób wskazało na religię inną niż chrześcijaństwo, zaś najmniej zróżnicowanym jest Południowo-Zachodnia Anglia, gdzie wyznający inne religie niż chrześcijaństwo stanowią 3,2 proc. populacji.

W Walii odsetek osób identyfikujących się jako chrześcijanie jest niższy niż w Anglii – 43,6 proc., zaś jako osoby nie wyznające żadnej religii wyższy – 46,5 proc., co oznacza, że tych drugich jest więcej niż chrześcijan.

ONS przypomniał, że odpowiedź na pytanie o wyznawaną religię była nieobowiązkowa i zaznaczył, że pytanie dotyczyło identyfikowania się z daną religią, a nie o uczestnictwo w praktykach religijnych.

Opublikowane przez ONS dane dotyczą tylko Anglii i Walii, bo w Szkocji i Irlandii Północnej spis przeprowadzają odrębnie tamtejsze urzędy statystyczne, przy czym w Szkocji z powodu pandemii został on przełożony o rok, na marzec 2022 r., zatem pełne dane o przynależności religijnej mieszkańców Zjednoczonego Królestwa będą znane dopiero w roku 2023.

Reklama

 


Udostępnij: