You are currently viewing Na inflację obniżka VAT i ograniczenie dywidend

Na inflację obniżka VAT i ograniczenie dywidend

  • Post author:

Jak walczyć z inflacją w Wielkiej Brytanii, która zbliża się do granicy 10 procent? Polityk Partii Pracy wzywa do kontroli cen.

Reklama

Parlamentarzysta Partii Pracy John McDonnell wezwał rząd do podjęcia radykalnych kroków w celu pomocy rodzinom zmagającym się z rosnącymi kosztami życia. Zdaniem byłego kanclerza skarbu w gabinecie cieni, rząd powinien nałożyć ścisłą kontrolę cen na paliwo i podstawowe artykuły spożywcze.

List otwarty Johna McDonnella poparli lewicowi ekonomiści, naukowcy i działacze, w tym Ann Pettifor (ekonomistka, która przewidziała kryzys lat 2007-2008), Naomi Klein czy Danny Dorling.

Inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do nowego najwyższego od 40 lat poziomu – do 9,1 proc. r/r z 9,0 proc. r/r w kwietniu – z oczekiwaniami na większe wzrosty, zwiększając obciążenie gospodarstw domowych, zwłaszcza tych o niższych dochodach.

W liście otwartym McDonnell zaproponował, by rząd wprowadził kontrolę cen dla czynszów, cen energii, paliwa i podstawowych artykułów spożywczych. Choć interweniowanie poprzez wprowadzanie de facto cen urzędowych nie wydaje się zgodne z obecnymi konwencjami ekonomicznymi, to jednak podobne rozwiązania pomogły łagodzić skutki inflacji w Zjednoczonym Królestwie w latach 60. i 70. XX wieku. McDonnell uważa za dobry pomysł ograniczenie dywidend i obłożenie podatkiem od nadzwyczajnych zysków rosnących profitów firm korzystających na inflacji. Poza tym dobrym pomysłem według lewicowego polityka jest obniżenie podatku VAT.

Reklama