You are currently viewing Najcieplejszy rok w historii?

Najcieplejszy rok w historii?

  • Post author:

Rok 2022 może okazać się najcieplejszym rokiem w historii Wielkiej Brytanii – wynika ze wstępnego raportu zaprezentowanego przez brytyjską agencję meteorologiczną Met Office. Poza rekordowo upalnym latem, wysokie temperatury zanotowano także wiosną, jesienią i zimą.

Reklama

Lato roku 2022 przyniosło mieszkańcom Wysp Brytyjskich falę upałów. W lipcu zanotowano najwyższą w historii temperaturę w Anglii, a termometry w wielu miejscach pokazywały powyżej 40 stopni Celsjusza. Po raz pierwszy agencja meteorologiczna Met Office wydała także czerwony alert przed ekstremalnymi temperaturami w Anglii. Teraz meteorolodzy przedstawili wstępny raport, z którego wynika, że rok 2022 może okazać się najcieplejszym rokiem w historii kraju.

Jak wynika z raportu, wszystkie cztery pory roku znalazły się w pierwszej dziesiątce najcieplejszych w prowadzonej od 1884 roku historii pomiarów w Wielkiej Brytanii. Zima okazała się ósmą najcieplejszą, wiosna piątą najcieplejszą, lato czwartą najcieplejszą, a jesień trzecią najcieplejszą.

Jak tłumaczą synoptycy, wszystko wskazuje na to, że 2022 roku odnotowana zostanie najwyższa średnia roczna temperatura w historii Wielkiej Brytanii. Ma ona przekroczyć poprzedni rekord ustanowiony w 2014 roku, kiedy to wyniosła ona 9,88 st. C. Ma być to również najcieplejszy rok w historii pomiarów temperatury w Anglii Środkowej. Zapisy te prowadzone są od 1659 roku.

Synoptycy ostrzegają, że tak wysokie temperatury wpisują się w zjawiska związane ze zmianami klimatu spowodowanymi przez człowieka.

Reklama