You are currently viewing Nie prowadził, a dostał mandat

Nie prowadził, a dostał mandat

  • Post author:
Udostępnij:

Rishi Sunak, brytyjski premier, został przyłapany na niezapinaniu pasów bezpieczeństwa w służbowej limuzynie. Sprawa wyszła na jaw, bo opublikował na Instagramie krótki film nagrany w jadącym aucie. Policja z hrabstwa Lancashire ukarała go za to mandatem.

Reklama

Rishi Sunak, polityk indyjskiego pochodzenia, a od 25 października 2022 r. premier Wielkiej Brytanii, wybrał się w podróż po północnej Anglii. Podczas jazdy na tylnej kanapie służbowej limuzyny zdecydował się nagrać krótki film promujący program dofinansowań wyrównawczych. Materiał został opublikowany w mediach społecznościowych i użytkownicy szybko wychwycili błąd brytyjskiego premiera – nie miał zapiętych pasów.

O sprawie zrobiło się głośno w całej Wielkiej Brytanii. “Afera pasowa” została przedstawiona m.in. w BBC, “Guardianie” i wyspiarskich tabloidach. Downing Street szybko przeprosiło za zachowanie premiera i nazwało ten incydent błędem. Dzień po opublikowaniu nagrania przeprosił też sam Rishi Sunak, mówiąc, że przyznaje się do winy.

Policja z hrabstwa Lancashire, na którego terenie zostało nakręcone pechowe nagranie, wszczęła śledztwo w tej sprawie i podjęła decyzję o ukaraniu brytyjskiego premiera mandatem w wysokości 100 funtów.

Chociaż brytyjski premier zdecydował się zapłacić mandat (w ciągu 28 dni mógł się odwołać i sprawa trafiłaby do sądu), spotkał się z falą krytyki w brytyjskim społeczeństwie i środowisku politycznym. Partia Pracy zarzuciła mu, że nie potrafi nie tylko zapinać pasów, ale też posługiwać się kartą płatniczą, korzystać z pociągów i zarządzać gospodarką Wielkiej Brytanii.

Reklama

Udostępnij: