You are currently viewing Niezwykłe spotkanie w POSK

Niezwykłe spotkanie w POSK

  • Post author:

Spotkanie z Ireną Delmar-Czarnecką odbędzie się w sobotę, 2 września, w godz. 17:00 w Teatrze POSK. W rozmowie na scenie Teatru POSK udział wezmą: Irena Delmar, Anna Maria Anders oraz Ewa Urszula Stepan.

Reklama

Irena Delmar-Czarnecka (właśc. Irena Helena Głowacka) to polska śpiewaczka, aktorka, producentka, działaczka kulturalna na emigracji. W 1948 występowała jako chórzystka w Operetce Warszawskiej. W 1951 przybyła do Londynu, gdzie mieszkała jej ciotka, artystka Mila Kamińska, pozostając na emigracji. Początkowo pracowała jako modelka. Kształciła się w zakresie śpiewu na studiach wokalno-muzycznych w Warszawie, Mediolanie i Londynie. Przystąpiła do Brytyjskiego Związku Artystów Teatralnych i Filmowych „Equity”. Została aktorką Polskiego Teatru Dramatycznego, Teatru Polskim ZASP, Teatru Hemara, Teatru Ref-Rena, Teatru Budzyńskiego. Jako artystka sceniczna występowała w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie. W 1981 została prezesem Związku Artystów Scen Polskich za Granicą (Londyn). Pełniła stanowisko dyrektora Teatru ZASP w Londynie. Przyjęła obywatelstwo brytyjskie.

W 1955 w Londynie została żoną pułkownika Kamila Czarneckiego. W Londynie Irena i Kamil Czarneccy przyjaźnili się z gen. Władysławem Andersem i jego żoną Ireną (generał spędził u Czarneckich ostatni dzień życia). Była inicjatorką i przewodniczącą komitetu budowy pomnika „Dla Nich”, poświęconego Żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i ustanowionego w 2012 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie spoczęły prochy jej męża Kamila i jego brata Mariana Czarneckiego, także pułkownika. O życiu Ireny Delmar-Czarneckiej opowiada film dokumentalny pt. Tęskniłeś tyle lat…, autorstwa Leszka Platty z 2000 r.

Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu książki z autografem autorki.

Bezpłatne bilety wstępu można już rezerwować w Bibliotece POSK

Reklama