You are currently viewing Nigeryjski polityk skazany w UK za handel organami

Nigeryjski polityk skazany w UK za handel organami

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjski sąd skazał byłego wiceprzewodniczącego nigeryjskiego Senatu i jego żonę za handel organami; polityk zaplanował pozyskanie nerki dla swojej chorej córki.

Reklama

Były wiceprzewodniczący nigeryjskiego Senatu Ike Ekweremadu i jego żona Beatrice zostali oskarżeni o sprowadzenie do Wielkiej Brytanii 21-letniego ulicznego sprzedawcy z Lagos (Nigeria), któremu przekazali, że będzie pracował w Londynie. Tak naprawdę młody człowiek miał zostać dawcą nerki dla córki polityka. Przeszczep miał przeprowadzić dr Obinna Obeta w londyńskim szpitalu. Lekarz przedstawiany przez prokuratora jako “medyczny pośrednik” także został uznany za winnego w tej sprawie.

Niecny plan nigeryjskiego polityka wyszedł na jaw w lutym ubiegłego roku, gdy okoliczności, w jakich zaaranżowano operację, wzbudziły podejrzenia lekarza ze szpitala Royal Free w Londynie. 21-letni sprzedawca z Lagos został przedstawiony jako kuzyn córki polityka. Mężczyzna nie znał języka angielskiego.

Oskarżeni wykazali całkowity brak szacunku dla dobra, zdrowia i dobrego samopoczucia ofiary, wykorzystując swoje wpływy polityczne, przy czym ofiara miała ograniczone zrozumienie tego, co naprawdę się tutaj dzieje” – podkreślił główny oskarżyciel Joanne Jakymec.
Przeszczepy organów w Wielkiej Brytanii są legalne, o ile dawca działa z pobudek altruistycznych. Prokuratura udowodniła, że 21-letni mężczyzna został potraktowany jako “część zamienna”.

Reklama

Udostępnij: