You are currently viewing Nuklearny reaktor powstanie na Księżycu

Nuklearny reaktor powstanie na Księżycu

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjska Agencja Kosmiczna ogłosiła wsparcie dla projektu firmy Rolls-Royce budowy nuklearnego reaktora na potrzeby misji na księżycowych. Miałby on działać na powierzchni Księżyca i zapewniać energię astronautom.

Reklama

Jedną z największych potrzeb wszelkich kosmicznych misji jest zapewnienie dostatecznej ilości energii. W przypadku budowy bazy na Księżycu będzie ona potrzebna do budowy i działania habitatu razem z systemami podtrzymywania życia, do ładowania baterii skafandrów, łazików, narzędzi, czy do komunikacji.

Nad rozwiązaniem tych kwestii pracują inżynierowie z firmy Rolls-Royce. Chcą, aby na powierzchni Księżyca astronautów w energię zaopatrywać z pomocą mikroreaktora jądrowego. Przedsiębiorstwo uważa, że takie – zdolne do produkcji dużych ilości energii urządzenie – pozwoli na znaczne podniesienie naukowej wartości kolejnych misji.

Reaktor ma być znacząco mniejszy i lżejszy niż baterie słoneczne. Dzięki temu ma działać niezależnie od ukształtowania terenu czy nasłonecznienia. Co więcej, mógłby zostać wykorzystany także na Ziemi, do celów komercyjnych czy obronnych – argumentują eksperci.

Narodowa Agencja Kosmiczna Wielkiej Brytanii przeznaczyła właśnie 2,9 mln funtów na grant dla Rolls-Royce’a, aby wspomóc firmę w przygotowaniu demonstracji takiego reaktora. To drugie wsparcie ze strony Agencji – po tym, jak przeznaczyła 249 tys. funtów na wcześniejsze badania.

-Eksploracja kosmosu to ostateczny laboratoryjny test transformujących cywilizację technologii, których potrzebujemy także na Ziemi: od materiałów, po roboty, żywność, technologie bezpieczne dla środowiska i wiele innych – powiedział George Freeman, minister ds nauki, innowacji i technologii. – Podczas gdy przygotowujemy się do ponownego wysłania ludzi na Księżyc, po raz pierwszy od ponad 50 lat, wspieramy ekscytujące badania, takie jak praca nad modułowym reaktorem księżycowym tworzonym przez Rolls-Royce. To może być pionierskie źródło energii dla księżycowej bazy.

Agencja liczy, że prace spowodują jednocześnie powstanie wielu nowych miejsc pracy. Firma liczy natomiast na stworzenie gotowego do wysłania w kosmos reaktora do 2029 roku. Nad reaktorem pracują liczne instytucje, w tym znane brytyjskie uniwersytety.

Reklama

Udostępnij: