You are currently viewing Pokaz dronów, koncerty, iluminacje świetlne na koronację Karola III

Pokaz dronów, koncerty, iluminacje świetlne na koronację Karola III

  • Post author:

Koronacja brytyjskiego króla Karola III w maju zostanie uświetniona procesjami, koncertem w zamku Windsor, imprezami ulicznymi oraz pokazami świetlnymi – ogłosił  Pałac Buckingham. 74-letni Karol automatycznie został królem po śmierci swojej matki, królowej Elżbiety, we wrześniu ubiegłego roku.

Reklama

Wielka ceremonia koronacji króla Karola III i jego żony Camilli odbędzie się w sobotę 6 maja. Koronacja, najważniejsze wydarzenie rodziny królewskiej zaplanowane na rok 2023, jak dotąd została przyćmiona przez wydaną w styczniu książkę-pamiętnik „Spare” księcia Harry’ego, w której pod adresem króla i innych członków rodziny pada wiele oskarżeń.

„Ich Wysokości Król i Królowa Małżonka mają nadzieję, że weekend koronacyjny będzie okazją do spędzenia czasu i świętowania z przyjaciółmi, rodzinami i społecznościami w Wielkiej Brytanii, Królestwach i Wspólnocie” – napisano w oświadczeniu Pałacu Buckingham. Karol jest także królem i głową państwa 14 innych królestw, w tym Australii, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii i Papui-Nowej Gwinei.

Oficjalna ceremonia koronacji odbędzie się w londyńskim Opactwie Westminsterskim i będzie miała tradycyjny przebieg. Będzie to uroczystość religijna, której przewodniczyć będzie arcybiskup Canterbury Justin Welby. Para królewska z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego przejdzie w procesji nazywanej Procesją Króla, a po nabożeństwie koronacyjnym wrócą w większej i bardziej ceremonialnej Procesji Koronacyjnej, w której uczestniczyć będą też inni członkowie rodziny królewskiej. Następnie król, królowa i pozostali członkowie rodziny pojawią się na balkonie Pałacu Buckingham, aby pozdrowić zgromadzonych przed nim ludzi.

W niedzielę 7 maja Zamek Windsor będzie gospodarzem koncertu koronacyjnego, na którym wystąpi orkiestra grająca ulubione utwory muzyczne z udziałem największych światowych artystów oraz specjalny chór koronacyjny – podał Pałac Buckingham. Odbędzie się także specjalny pokaz dronów.

W poniedziałek 8 maja Brytyjczycy będą mieli dodatkowy dzień wolnego. W tym dniu ludzie będą zachęcani do wolontariatu w organizacjach charytatywnych, wyznaniowych i wspólnotowych, aby oddać hołd służbie publicznej króla.

Reklama