You are currently viewing Polacy znaleźli skarb w Wielkiej Brytanii

Polacy znaleźli skarb w Wielkiej Brytanii

  • Post author:

Siedmiu mężczyzn, w tym pięciu Polaków, należących do grupy poszukiwaczy skarbów-amatorów znalazło na polu w Hambleden monety z XIV wieku. Znalezisko  oszacowano na razie na ok. 150 tys. funtów.
Monety znaleziono podczas zorganizowanego spotkania poszukiwaczy w Culden Faw Estate, na polu niedaleko Hambleden. Skarb odkopali Andrzej Winter, Dom Rapley, Eryk Wierucki, Jarosław Giedyna, Dariusz Fijałkowski oraz bracia Tobiasz i Mateusz Nowak. Pierwszego dnia znaleziono 276 srebrnych monet i dziewięć złotych Następnie, w ciągu trzech dni, skarb zespołu urósł do 545 srebrnych monet, 12 złotych oraz ich niewielkich fragmentów. W ciągu czterech dni wydobyto 627 monet.

Reklama

Jak informują specjaliści, jest to największe takie znalezisko w Wielkiej Brytanii od co najmniej 10 lat, nazywane „Hambleden Hoard”. W skład odnalezionego skarbu wchodzi: 12 złotych monet z lat 1346-1351, 547 srebrnych pensów z czasów panowania Edwarda I i II, 21 pensów irlandzkich, 20 monet kontynentalnych i 27 szkockich pensów z czasów panowania Aleksandra III, Jana Balliola i Roberta Bruce’a – przekazał Daily Mail. Podczas wykopalisk mężczyźni spali w namiotach, aby powstrzymać złodziei przed kradzieżą.

Znalezisko zostało wykopane przez poszukiwaczy w Hambleden w hrabstwie Buckinghamshire na terenie posiadłości Culden Faw w kwietniu 2019 r. Jednak dopiero teraz, po kilku latach mogą liczyć na spieniężenie go. Muzeum musi teraz wynegocjować cenę znalezionych monet ze znalazcami oraz z właścicielami terenów, na których je znaleziono.  Teraz znaleziskiem zajmie się Komisja ds. Wyceny Skarbów (TVC), która będzie starała się określić prawdopodobną wartość całego skarbu. Według szacunków kwota może wynieść nawet 150 tys. funtów.

Foto: Observador Regional

Reklama