You are currently viewing Policjant przestępcą i gwałcicielem

Policjant przestępcą i gwałcicielem

  • Post author:

Funkcjonariusz londyńskiej policji metropolitalnej David Carrick przyznał się w poniedziałek do kilkudziesięciu przestępstw, w tym wielu gwałtów i przestępstw seksualnych wobec 12 kobiet. Według prokuratorów ofiary poznawał przez aplikacje i wykorzystywał swoją pozycję do przemocy. – Skala degradacji, jakiej Carrick poddał swoje ofiary, nie przypomina niczego, z czym spotkałam się w ciągu 34 lat pracy – powiedziała prokurator koronna Jaswant Narwal. Służby zajęły się sprawą Carricka dopiero w 2021 roku, choć już wcześniej przez dwie dekady pojawiały się wobec niego oskarżenia.

Reklama

48-letni David Carrick służył w policji metropolitalnej w Wielkiej Brytanii od 2001 roku. Od 2009 roku pracował w jej jednostce zajmującej się ochroną budynków rządowych, parlamentu i placówek dyplomatycznych. W październiku 2021 roku został  zawieszony w prawach funkcjonariusza i aresztowany. Doszło do tego po tym, jak wpłynęło przeciwko niemu drugie oskarżenie o gwałt, mimo że już wcześniej w latach 2000-2021 dziewięciokrotnie pojawiały się doniesienia o jego domniemanych niewłaściwych zachowaniach, w tym gwałtach i aktach przemocy domowej.

W poniedziałek przed sądem w Southwark w południowym Londynie przyznał się ostatecznie do 49 przestępstw popełnionych w latach 2003-2020 wobec 12 osób, w tym do 24 gwałtów dokonanych na dziewięciu kobietach i kilkunastu innych różnych przestępstw natury seksualnej. Potwierdził sześć ostatnich oskarżeń, ponieważ – jak podało BBC, dodając, że dopiero teraz mogło ujawnić te informacje procesowe – już w grudniu przyznał się do 43 zarzutów.

W sądzie mówił, że do gwałtów dochodziło niekiedy wielokrotnie w ciągu miesięcy lub lat, przy czym wiele z tych ataków obejmowało przemoc, która mogła spowodować u ofiar obrażenia fizyczne. Większość ofiar poznał poprzez portale randkowe, głównie Tinder i Badoo, a do zdobycia ich zaufania wykorzystywał swoją funkcję w policji.

Według prokuratury pozycję wykorzystywał także do ich kontrolowania i zastraszania, przekonując je, że nikt nie uwierzy ich słowom przeciwko niemu. Miał ponadto izolować kobiety społecznie i finansowo, a także często przetrzymywać je wbrew ich woli, kontrolując to, co noszą i kiedy śpią. Policjant powiedział, że wielokrotnie wpychał jedną ze swoich ofiar do małej szafki pod schodami w jego domu.

BBC opublikowało pełną listę przestępstw, które według śledczych popełnił Carrick. Są to: 24 zarzuty gwałtu, dziewięć zarzutów napaści na tle seksualnym, pięć zarzutów napaści z penetracją, trzy przypadki przymusu i kontroli, trzy zarzuty bezprawnego uwięzienia, dwa zarzuty usiłowania gwałtu, jeden zarzut usiłowania napaści seksualnej z penetracją, jeden przypadek doprowadzenia osoby do czynności seksualnych bez jej zgody, jeden zarzut zamachu na obyczajność.

Policja podejrzewa, że ​​ofiar funkcjonariusza jest więcej, ale nie zgłosiły się. „The Guardian” poinformował, że mężczyzna nie przyznał się do gwałtu na kobiecie, której skarga doprowadziła do jego aresztowania w październiku 2021 roku, a także do zarzutu nielegalnego posiadania imitacji broni palnej.

Większość przestępstw miała miejsce w Hertfordshire, gdzie mieszkał sprawca. Do niektórych doszło w Londynie. Wyrok w sprawie Carricka ma zapaść 6 lutego.

Reklama