You are currently viewing Polscy studenci w kampanii Save EU Students

Polscy studenci w kampanii Save EU Students

  • Post author:
Udostępnij:

Polscy studenci z Anglii zaangażowali się w kampanię Save EU Students. Wszystko po to, by Polacy, ale i inni Europejczycy, mogli studiować na Wyspach, nie martwiąc się ogromnymi finansowymi wymaganiami, które pojawiły się po brexicie.

Reklama

Społeczność studentów sprzeciwia się decyzjom brytyjskiego rządu, który zwiększył czesne oraz zlikwidował możliwość dostępu do pożyczek studenckich dla grupy osób pochodzących z krajów Unii Europejskiej. – Tę decyzję ogłosiła w czerwcu 2022 roku ówczesna minister edukacji Wielkiej Brytanii. To konsekwencja brexitu – wyjaśnia Natan Chromik w Polskim Radiu. – Koszty związane z czesnym wzrosły nawet 3-4 krotnie – dodaje.

“Save UE students” to odpowiedź na te decyzje. Kampania ma na celu uświadamianie społeczeństwa polskiego, europejskiego i brytyjskiego na temat konsekwencji tej decyzji, na temat tego, jak wiele barier stawia ona talentom akademickim, które chcą się kształcić na najlepszych uniwersytetach świata.

– Opisany problem dotyczy głównie studentów z Unii Europejskiej. Do brexitu było tak, że każdy obywatele Unii Europejskiej mógł przyjechać na studia do Wielkiej Brytanii – tłumaczy Ola Czyżak. – Mogliśmy studiować tam 3-4 lata, wnosząc opłaty w wysokości około 9 tysięcy funtów za rok, ale też korzystając z kredytów studenckich. Po brexicie ta możliwość została zabrana, a opłaty za czesne wzrosły do 30-50 tysięcy funtów za rok. To ogromna bariera finansowa, dla wielu osób niemożliwa do pokonania – podkreśla.

Wielka Brytania to Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia Północna – każdy z tych krajów ma trochę inny system, pojawiają się różnice w systemie studiowania. Jednak w każdym z nich takie kierunki jak medycyna, psychologia, prawo czy biznes są drożne, zauważa Natan Chromik. – Aktualnie widzimy ponad 73-procentowy spadek w ilości aplikacji na studia w stosunku do 2021. Widzimy, że wielu ludzi nie decyduje się na studia w Wielkiej Brytanii z powodów ekonomicznych – zaznacza. – Trudno jest otrzymać też stypendia – dodaje.

Ze względów finansowych Polacy rezygnują z marzeń o studiach na Wyspach, wybierają inne kraje: Holandię, Włochy, Francję. – Niestety nie każdy kraj Unii Europejskiej oferuje studia w języku angielskim – zauważają goście radia. – To kolejna kwestia, która utrudnia spełnianie marzeń i realizację celów – dodają.

W ramach akcji “Save UE students” został stworzony poradnik, informator o stypendiach, dla tych, którzy chcą wyjechać na studia do Wielkiej Brytanii. – Chcemy, by trwała debata publiczna, żeby nie tylko środowisko akademickie zdawało sobie sprawę z tej wielkie straty, ale żeby społeczność zauważyła, że polska młodzież, która studiuje za granicą, po studiach wraca (w ponad 50 procentach) do Polski i kształtuje tu naszą gospodarczą rzeczywistość – podkreśla Natan Chromik. – Stoimy przed wyzwaniami. Staramy się działać wielopłaszczyznowo. Naszym celem jest dostarczanie mostów do osiągnięcia celów – dodaje.

Reklama

Udostępnij: