You are currently viewing Polska i Wielka Brytania wybudują domy na Ukrainie

Polska i Wielka Brytania wybudują domy na Ukrainie

  • Post author:

Wielka Brytania i Polska wybudują w Ukrainie dwa tymczasowe osiedla mieszkaniowe – poinformował  brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly.

Reklama

Osiedla zostaną wybudodane we Lwowie w zachodniej Ukrainie i w Połtawie w centrum kraju. Mieszkanie w nich będzie mogło znaleźć ponad 700 osób, które musiały opuścić swoje domy w związku z rosyjską inwazją. „Przez ostatni rok, Władimir Putin uderzał w domy i infrastrukturę cywilną, a największą cenę za to płacą Ukraińcy. To nowe partnerstwo pomiędzy Wielką Brytanią a Polską pomoże zagwarantować światło, ciepło i domy dla tych najbardziej potrzebujących”, powiedział James Cleverly.
Koszt inwestycji wyniesie 10 mln funtów (ok. 53 mln złotych). Ponadto oba kraje przeznaczą również warte 2,5 mln funtów (ok. 13 mln złotych) na generatory prądu, które trafią do szkół, szpitali i centrów pomocy w całej Ukrainie oraz 2,6 mln funtów na wsparcie ukraińskiego Czerwonego Krzyża.

„Tak jak polsko-brytyjskie więzi zostały zawiązane w trakcie Bitwy o Anglię, tak teraz łączymy siły we wsparciu Ukrainy. Ukraina walczy nie tylko o swoją wolność, ale również o wszystkich wolnych narodów. Dzisiaj przyszłe bezpieczeństwo Europy jest zależne od Ukrainy. Będziemy wspierać Ukrainę w walce o wolność i demokrację tak długo, jak będzie to konieczne”, napisano w komunikacie brytyjskiego ministerstwa.

Od początku wybuchu wojny w Ukrainie w lutym ubiegłego roku kraj opuścił ok. 8 mln Ukraińców, a kolejne 6 mln stało się uchodźcami wewnętrznymi.

Reklama