You are currently viewing Polskę będzie reprezentował prezydent i Pierwsza Dama

Polskę będzie reprezentował prezydent i Pierwsza Dama

  • Post author:
Udostępnij:

W koronacji króla Karola III udział weźmie ponad dwa tysiące osób. Przyjadą głowy państw z całego świata. Jednak jak informują brytyjskie media, nie wszyscy światowi przywódcy zostali zaproszeni.  Nie przyjadą m.in. przedstawiciele Rosji, Afganistanu, Białorusi czy Iranu.

Reklama

W sobotniej koronacji Karola III i królowej Kamili w Opactwie Westminsterskim w Londynie weźmie udział 2,3 tys. gości. Wśród nich ponad 100 głów państw, brytyjscy parlamentarzyści, przedstawiciele Kościołów i związków wyznaniowych, świata kultury i organizacji charytatywnych.
W Londynie nie pojawi się prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. “Guardian” już w kwietniu odnotował, że nieobecność amerykańskiej głowy państwa na koronacji “nie jest niczym niezwykłym”, biorąc pod uwagę, że w ostatniej jak dotąd koronacji w Wielkiej Brytanii – Elżbiety II w 1953 roku – nie brał udziału ówczesny prezydent USA Dwight Eisenhower, mimo że został zaproszony. Stany Zjednoczone wysłały wówczas do Londynu delegację. W sobotę USA będzie reprezentowała pierwsza dama Jill Biden.

Nieobecność Bidena nie jest bezprecedensowa: jeszcze żaden prezydent USA nie uczestniczył w koronacji brytyjskiego monarchy. Jednocześnie magazyn “Time” odnotował, że chociaż Biden ma angielskie korzenie, w swoich przemówieniach i anegdotach “od dawna faworyzuje” irlandzkich krewnych ze strony matki, Catherine Finnegan. Kiedy w 1982 roku miał po raz pierwszy spotkać się z królową Elżbietą II, Finnegan “zadzwoniła do niego, by powiedzieć, żeby się jej nie kłaniał” – przypomniał “Time”.
Chociaż Pałac Buckingham nie przedstawił oficjalnej listy gości, wiadomo, przedstawiciele których krajów nie pojawią się na koronacji. Według agencji PA kraje takie jak Rosja, Białoruś, Iran, Mjanma, Afganistan, Syria i Wenezuela nie otrzymały zaproszeń. W przypadku Nikaragui i Korei Północnej zaproszenia zostały wysłane do wyższych rangą dyplomatów, a nie głów państw – przekazała agencja Reutera.

Chiny na koronacji będzie reprezentował wiceprezydent tego kraju Han Zheng. Przyjadą też: król Szwecji Karol XVI Gustaw, król Hiszpanii Filip VI, a także japoński następca tronu książę Akishino. Wśród gości nie zabraknie również prezydenta Francji Emmanuela Macrona, prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, prezydenta Włoch Sergio Mattarelli, premiera Australii Anthony’ego Albanese, premiera Nowej Zelandii Chrisa Hipkinsa i premiera Kanady Justina Trudeau. Polskę reprezentował będzie prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Reklama

Udostępnij: