You are currently viewing Powstanie myśliwiec przyszłości?

Powstanie myśliwiec przyszłości?

  • Post author:
Udostępnij:

Japonia  z Wielką Brytanią i Włochami  chce opracować i zbudować myśliwiec nowej generacji. Jak podają japońskie media przewiduje się, że w grudniu nastąpi formalne porozumienie, dzięki czemu Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony będą miały myśliwiec nowej generacji – informuje Nikkei Asia.

Reklama

Nowy myśliwiec zostanie opracowany głównie przez japońskie firmy jak Mitsubishi Heavy Industries Ltd. (MHI) oraz BAE Systems Plc, firmę brytyjską oraz włoską firmę Leonardo SpA. Japońska firma IHI Corp, brytyjska Rolls-Royce Plc i włoska Avio SpA będą rozwijać silnik. Siły Samoobrony Powietrznej Japonii planują wdrożenie myśliwca od 2035 roku.
Formalne porozumienie między stronami spodziewane jest do końca roku. Będzie to pierwszy przypadek, kiedy Japonia współpracuje z krajami europejskimi przy tworzeniu myśliwca. Rząd japoński podjął także kroki w celu zwiększenia współpracy z NATO. Planuje podpisać z rządem brytyjskim umowę ułatwiającą prowadzenie wspólnych ćwiczeń wojskowych, podnosząc relacje między krajami do rangi bliskiej formalnemu sojuszowi .

Wielka Brytania opracowuje obecnie projekt swojego myśliwca „BAE Systems Tempest”, następcy Eurofightera Typhoon Królewskich Sił Powietrznych, który ma zostać wdrożony do 2035 roku. Po wyjściu z Unii Europejskiej realizuje program odrębny od planu francusko-niemiecko-hiszpańskiego, Future Combat Air System, obecnie pogrążonego w konfliktach pomiędzy partnerami Airbus i Dassault Aviation. Japonia i Wielka Brytania planowały opracowanie myśliwców nowej generacji ze zdolnością “stealth” i technologią koordynacji z dronami. Włochy, które wcześniej rozmawiały z Wielką Brytanią o rozwoju myśliwców, później dołączyły do rozmów z Japonią.

Nowy samolot ma zastąpić Mitsubishi F-2 produkowany w latach 1999–2011, a który był pochodną opracowanego w USA F-16 Fighting Falcon. Japoński samolot powstał we współpracy z firmą Lockheed Martin i Mitsubishi Heavy Industrie. Posiadaczem tego myśliwca była tylko Japonia. W planach Tokio była kontynuacja współpracy z amerykańską firmą, od której także zakupiła 144 myśliwce F-35. Nie zdołano jednak uzyskać porozumienia dotyczącego transferu technologii niezbędnych do produkcji myśliwców.

Ostatecznie Japonia zwróciła się do Wielkiej Brytanii jako partnera w rozwoju odrzutowców. Rząd japoński stwierdził, że wspólny rozwój maszyny przez trzy państwa obniży koszty i pomoże poszerzyć rynek zbytu. Rząd prognozuje, że projekt rozwoju odrzutowców da impuls do rozwoju krajowego przemysłu obronnego. The Asahi Shimbun informowało, że Wielka Brytania mogłaby zająć się eksportem w Europie, a Japonia zajęłaby się rynkiem azjatyckim. Współpraca pozwoliłaby obniżyć koszty rozwoju, podczas gdy eksport zwiększyłby produkcję i obniżyłby cenę za samolot, pomagając obu krajom zwiększyć ich budżety obronne. Koszt programu rozwoju F-X jest szacowany przez Japonię na około 40 miliardów dolarów, z czego 700 milionów dolarów zostało przyznanych w tym roku, co czyni go atrakcyjną propozycją dla japońskich firm, które straciły potencjalne zyski po kupnie F-35 przez Tokio.

Reklama

 


Udostępnij: