You are currently viewing Prezydent Andrzej Duda  na konferencji w Londynie

Prezydent Andrzej Duda na konferencji w Londynie

  • Post author:

-Dziękuję Wielkiej Brytanii za współpracę na rzecz bezpieczeństwa w Europie. Dziękuję za wsparcie dla Ukrainy i jednoznaczną postawę wobec rosyjskiego agresora – podkreślał Prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia popołudniowej sesji Londyńskiej Konferencji w sprawie Obronności. Była to najważniejsza część jego dwudniowej wizyty w Wielkiej Brytanii.

Prezydent wskazywał, że aby przywrócić ład na świecie oparty na naszych wspólnych zasadach równości, poszanowania i suwerenności, w którym respektowane jest prawo międzynarodowe – musimy wspólnie odpowiedzieć na agresję i zniechęcić każdego, kto chciałby spróbować zmienić świat siłą. – Europa musi pozostać zjednoczona i pomóc Ukrainie. Tylko dzięki naszej pomocy będzie możliwe zakończenie tej wojny. Tylko dzięki naszej pomocy będzie możliwe rozliczenie winnych za popełnione zbrodnie wojenne, za gwałty, morderstwa, niszczenie domów, szpitali i szkół – przekonywał Andrzej Duda.

Prezydent wskazywał, że sytuacja w regionie wymusza na nas jak nigdy wcześniej podjęcie wspólnych wysiłków na rzecz wzmocnienia NATO, który musi skutecznie odstraszać agresora. – Kluczowe w tym względzie będą decyzje podjęte na Szczycie w Wilnie – zaznaczył.

Reklama

Wśród polskich priorytetów wymienił:

  • wzmocnienie potencjału obrony wschodniej flanki poprzez zwiększenie stacjonujących na niej sił NATO;
  • zreformowanie Sił Odpowiedzi NATO zgodnie z decyzjami podjętymi w Madrycie;
  • utworzenie w Polsce wielokorpusowego dowództwa komponentu lądowego na bazie Dowództwa Operacyjnego;
  • motywowanie wszystkich Sojuszników do zwiększenia wydatków obronnych.

– Siły NATO to nie tylko siły Stanów Zjednoczonych. To wspólny potencjał, który tworzy każdy członek Sojuszu – podkreślił Andrzej Duda.

Źródło: serwis gov.pl

Reklama