You are currently viewing Prezydent Biden w Polsce

Prezydent Biden w Polsce

  • Post author:
Udostępnij:

Wczoraj w Kijowie, dzisiaj w Warszawie. Amerykański prezydent Joe Biden spotkał się wczoraj w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz złożył hołd ofiarom wojny. Zapowiedział też wart pół miliarda dolarów pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Reklama

Dziś Joe Biden spotka się w Warszawie z polskim prezydentem Andrzejem Dudą. Wygłosi też przemówienie do Polaków i Ukraińców. Rozpoczęta wczoraj późnym wieczorem wizyta w Warszawie jest drugą w ciągu zaledwie roku i jest związana z wojną na Ukrainie.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, podczas wizyty w Polsce, weźmie udział w Nadzwyczajnym Szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki. W skład B9 wchodzi dziewięć państw z Europy Środowo-Wschodniej. Są to: Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja oraz Węgry. Celem zrzeszenia państw jest pogłębianie swojej współpracy militarnej. Omawiają także wspólną politykę bezpieczeństwa.

Uważa się, że Bukaresztańska Dziewiątka powstała w Warszawie 22 lipca 2014 roku. Wtedy też zwołano pierwsze spotkanie ze względu na aneksję Krymu przez Rosję. Oficjalnie B9 rozpoczęło swoją działalność 4 lipca 2015 roku – w trakcie spotkania państw wschodniej flanki NATO właśnie w Bukareszcie – stąd jej nazwa. Podpisano wtedy deklarację współpracy militarnej.

Reklama

Udostępnij: