You are currently viewing Prezydent Duda odwiedzi Londyn

Prezydent Duda odwiedzi Londyn

  • Post author:
Udostępnij:

Prezydent Andrzej Duda rusza w trasę po Europie. Odwiedzi m.in. Londyn, gdzie spotka się z premierem Rishi Sunakiem i królem Karolem III.

Reklama

Dziś prezydent Andrzej Duda jest w  Brukseli; w Kwaterze Głównej NATO spotka się z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem. W czwartek (16 lutego) prezydent odwiedzi Londyn: spotka się m.in. z premierem Rishi Sunakiem. W piątek przed południem w Pałacu Buckingham Andrzej Duda spotka się z królem Wielkiej Brytanii Karolem III, a potem w Monachium weźmie udział w 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa..
W poniedziałek Andrzej Duda poinformował, że jeszcze przed wizytą w Polsce prezydenta USA Joe Bidena, która jest zaplanowana w dniach 20-22 lutego, spotka się m.in. z sekretarzem generalnym NATO, premierem Wielkiej Brytanii, kanclerzem Niemiec, prezydentem Francji. Rozpoczynamy ofensywę dyplomatyczną – oświadczył prezydent.
Prezydent zapowiadając wizytę w Brukseli podkreślił, że jego rozmowa ze Stoltenbergiem dotyczyć będzie postanowień zaplanowanego na lipiec szczytu NATO w Wilnie. Dodał, że temat ten jest wstępem do prac dyplomatycznych międzynarodowych, które będą prowadzone w najbliższych miesiącach. Prezydent zapowiedział, że ze Stoltenbergiem będzie też dyskutował o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

W czwartek Andrzej Duda odwiedzi Londyn. Przed południem złoży wieniec pod Polish Air Force Memorial, a następnie spotka się z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem.

W piątek przed południem w Pałacu Buckingham Andrzej Duda spotka się z królem Wielkiej Brytanii Karolem III. Tego samego dnia prezydent uda się do Monachium, gdzie weźmie udział w 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

W Monachium m.in. odbędzie się też spotkanie w formule Trójkąta Weimarskiego. “Jesteśmy w tej chwili umówieni, ustalone jest to spotkanie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Będziemy mówili o spójności sojuszniczej, o współdziałaniu, o jedności w ramach NATO” – zapowiedział w poniedziałek Duda.

W sobotę rano Andrzej Duda spotka się z prezydentem elektem Republiki Czeskiej Petrem Pavlem, a także z premierem Królestwa Norwegii Jonasem Gahrą.

Reklama

 


Udostępnij: