You are currently viewing Przed świętami strajki na lotniskach i w portach

Przed świętami strajki na lotniskach i w portach

  • Post author:

Poważne zakłócenia spodziewane są w okresie świąteczno-noworocznym na brytyjskich lotniskach i w portach. W strajku służby cywilnej, który ma być prowadzony od połowy grudnia przez miesiąc, będą uczestniczyli m.in. funkcjonariusze straży granicznej i urzędnicy MSW. Oznacza to, że najprawdopodobniej będą miały miejsce duże opóźnienia w czasie kontroli paszportowej, imigracyjnej i celnej na wszystkich międzynarodowych lotniskach oraz w portach.

Reklama

Związek zawodowy PCS poinformował, że w strajku wezmą też udział urzędnicy ministerstwa transportu oraz ministerstwa środowiska, żywności i spraw wiejskich. To z kolei wpłynie na takie sprawy jak przeprowadzanie egzaminów i wydawanie praw jazdy, obsługa i utrzymanie autostrad czy wypłaty świadczeń dla rolników.

Strajk ma się zacząć w połowie grudnia i potrwać miesiąc, przy czym część uczestników ma przerwać pracę na cały ten okres, zaś inni rotacyjnie. PCS domaga się podwyżki płac o 10 proc., wyższych emerytur, pewności zatrudnienia i rezygnacji z ogłoszonych w sierpniu cięć w odprawach dla zwalnianych pracowników.

W związku z rosnącymi kosztami życia, kolejne grupy zawodowe w Wielkiej Brytanii albo już przeprowadziło strajki, albo je zapowiedziało – m.in. pracownicy kolei, londyńskiego metra, pocztowcy, prawnicy sądowi, pielęgniarki, pracownicy portów przeładunkowych i wykładowcy akademiccy.

Reklama