You are currently viewing Przekazała macicę młodszej siostrze

Przekazała macicę młodszej siostrze

  • Post author:

To pierwszy przeszczep macicy w Wielkiej Brytanii  – poinformowała organizacja Womb Transplant UK, działająca na rzecz zwiększania dostępności  transplantacji. Zabieg przeprowadzono w lutym tego roku w szpitalu klinicznym im. Winstona Churchilla w Oksfordzie. Zarówno 40-letnia dawczyni organu, jak i 34-letnia biorczyni czują się dobrze. Druga z nich oczekuje na rozpoczęcie procedury zapłodnienia in vitro. Kobiety są siostrami.

Reklama

Historia sióstr została opisana na stronie internetowej organizacji Womb Transplant UK. Młodsza z nich urodziła się z zespołem Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera, co uniemożliwiało jej realizację marzenia o tym, by zostać matką. Starsza z sióstr, która w przeszłości urodziła już dwójkę dzieci i nie planowała kolejnych, postanowiła przekazać jej swoją macicę. Transplantacja zakończyła się sukcesem.

– Zarówno biorczyni, jak i dawczyni organu są przeszczęśliwe – przekazał, cytowany przez portal Evening Standard, profesor Richard Smith. W lutym współprzewodniczył on ponad 30-osobowemu zespołowi zaangażowanemu w pierwszą transplantację macicy w Wielkiej Brytanii. Operację przeprowadzono w szpitalu im. Winstona Churchilla w Oksfordzie. Przeszczepienie organu zajęło medykom ponad 9 godzin. Wszyscy chirurdzy, anestezjolodzy i inni specjaliści wzięli udział w zabiegu nieodpłatnie. Jego pozostałe koszta, w wysokości około 25 tysięcy funtów, zostały opłacone przez organizację Womb Transplant UK.

Drugi przeszczep macicy w Wielkiej Brytanii ma się odbyć jeszcze tej jesieni. Kolejne kilkanaście pacjentek jest już na etapie przygotowań do operacji. 10 z nich ma otrzymać organ od kobiet, u których stwierdzono śmierć mózgową, a 5 od żywych dawczyń. Jak na razie organizacja Womb Transplant UK posiada środki na opłacenie czterech zabiegów. Zbiórka na ten cel trwa. Przez lata z organizacją skontaktowało się około 500 zainteresowanych otrzymaniem macicy.

Po raz pierwszy próbę transplantacji macicy podjęto w 2002 roku w Arabii Saudyjskiej. Pionierski zabieg, z udziałem 26-letniej pacjentki, nie zakończył się  sukcesem. Po trzech miesiącach od jego przeprowadzenia lekarze musieli usunąć biorczyni przeszczepiony organ z powodu martwicy wywołanej zatorowością zakrzepową. Kolejna taka próba odbyła się w 2011 roku w Turcji. Pierwszym ośrodkiem, który przeprowadził ja w Europie był szwedzki szpital uniwersytecki Sahlgrenska University Hospital w Goeteborgu.

Poza Szwecją, operacje przeszczepu macicy były przeprowadzane w Turcji, USA, Czechach, Niemczech, Brazylii, Chinach, Serbii i Indiach. Dzięki zabiegom na świat przyszło około 50 dzieci. Od teraz procedurze poddawać się będą mogły także pacjentki w Wielkiej Brytanii.

Reklama