You are currently viewing Rekordy lotów prywatnymi odrzutowcami w Wielkiej Brytanii

Rekordy lotów prywatnymi odrzutowcami w Wielkiej Brytanii

  • Post author:
Udostępnij:

Najbogatszy 1 proc. populacji świata jest odpowiedzialny za 50 proc. emisji lotniczych na całym globie i nie zamierza się ograniczać. W Europie prym wiedzie Wielka Brytania.
Jak podaje The Guardian, w zeszłym roku prywatny odrzutowiec w Wielkiej Brytanii startował co sześć minut. Wiele z tych podróży spokojnie można było odbyć pociągiem, a w jednym przypadku przejechać rowerem w 30 minut.
Prywatny odrzutowiec zanieczyszcza środowisko 50 razy bardziej niż pociąg i 14 razy bardziej niż zwykły lot. W ciągu zaledwie godziny jeden prywatny odrzutowiec może wyemitować dwie tony dwutlenku węgla. Dla porównania, statystyczny Polak rocznie emituje nieco poniżej dziewięciu ton.

Reklama

Wielka Brytania, stolica rewolucji przemysłowej i kolonializmu, znajduje się na pierwszym miejscu pod względem liczby lotów. Analizy pokazują, że Brytyjczycy po zwiększyli liczbę prywatnych lotów aż o 75% w 2021-2022 r. Ten wynik może jednak być tak drastyczny ze względu na uprzedni spadek lotów przez pandemię, jednak i tak w ogólnym rozrachunku z roku na rok rośnie.

W Wielkiej Brytanii w zeszłych dwóch latach największą popularnością cieszyły się loty między Londynem a Paryżem i wynosiły łącznie 3 357 lotów. Z kolei 40 proc. wszystkich lotów były zaliczane do krótkodystansowych, tzn. miały mniej niż 500 km i mogły być z łatwością pokonane pociągiem.  Niechlubnym rekordzistą był lot między Blackbush i Farnborough w Hampshire, którego trasa wynosiła zaledwie 7,4 km. Przejazd rowerem zająłby 30 minut, a samochodem nieco poniżej 20 minut.

Reklama

 


Udostępnij: