You are currently viewing Rok po śmierci Królowej

Rok po śmierci Królowej

  • Post author:

Równo rok temu, 8 września 2022 roku, w wieku 96 lat zmarła brytyjska królowa Elżbieta II. Była najdłużej panującym monarchą w historii Zjednoczonego Królestwa. Tron objęła w 1952 roku. Po śmierci Elżbiety II nowym królem został jej syn Karol III.
Stan zdrowia królowej pogorszył się w środę 7 września. Wieczorem tego dnia Pałac Buckingham poinformował, że ze względu na zalecenie lekarzy, by odpocząć, Elżbieta II odwołała zaplanowane wirtualne spotkanie z członkami Tajnej Rady. Wczesnym popołudniem w czwartek 8 września przekazano, że królowa znajduje się pod opieką lekarzy w związku z tym, że są oni zaniepokojeni jej stanem zdrowia. Śmierć monarchini ogłoszono wczesnym wieczorem 8 września 2022 roku.

Reklama

Elżbieta II władzę objęła 6 lutego 1952 roku, w czasach, kiedy Europę dzieliła żelazna kurtyna. Oficjalne uroczystości koronacyjne odbyły się 2 czerwca 1953 roku. Elżbieta była dopiero trzecia w kolejce do brytyjskiego tronu: po swoim stryju Edwardzie i ojcu Jerzym, co wówczas pozwalało sądzić, że sama raczej na tronie nie zasiądzie. Jak się jednak później okazało, jej stryj Edward VIII z powodu swojego romansu abdykował, a jej ojciec Jerzy VI zmarł w wieku niespełna 60 lat.

O śmierci ojca Elżbieta II dowiedziała się podczas podróży z mężem, księciem Filipem, po Kenii. Wówczas, zmagając się z osobistą tragedią, otrzymała pierwsze dokumenty państwowe. Musiała zapoznać się z bieżącymi problemami wewnętrznej i zewnętrznej polityki Wielkiej Brytanii. I w ten sposób rozpoczęła panowanie.

Życie rodziny królewskiej na czele z Elżbietą II wzbudzało wiele kontrowersji. Pierwszym istotnym wydarzeniem, które wzburzyło poddanych i samą królową, była separacja księcia Karola i Diany. Spekuluje się, że być może Elżbieta II, która od tego czasu miała żal do syna, chciała pozostać na tronie tak długo, aby władzę bezpośrednio przejął po niej wnuk książę William, a nie książę Karol.

Skandale obyczajowe wywoływały także inne dzieci królowej: Anna i Andrzej. Wielu problemów rodzinie królewskiej przysparzała również młodsza siostra Elżbiety II, Małgorzata, która nie stroniła od alkoholu czy narkotyków. Mimo to królowa cieszyła się ogromną sympatią swoich poddanych, a swoją zdecydowaną postawą w wielu sprawach potrafiła przez lata utrzymać powagę urzędu oraz podtrzymać więź ludu z monarchią.

Reklama