You are currently viewing Rośnie zagrożenie w Irlandii Północnej

Rośnie zagrożenie w Irlandii Północnej

  • Post author:

Brytyjski wywiad MI5 podniósł stopień zagrożenia terrorystycznego w Irlandii Północnej ze znacznego do „poważnego”, co oznacza, że ​​atak jest wysoce prawdopodobny — podał Bloomberg.

Reklama

Zagrożenie terrorystyczne w Irlandii Północnej było na poziomie „znaczącym” przez nieco ponad rok. Wcześniej, od 2010 r., oceniano je jako „poważne”, co jest drugim najwyższym poziomem w pięciostopniowej brytyjskiej skali oceny zagrożenia. Minister ds. Irlandii Północnej Chris Heaton-Harris powiedział w oświadczeniu skierowanym do parlamentu, że społeczeństwo powinno zachować czujność i  zgłaszać wszelkie obawy policji w Irlandii Północnej.

Poziom alarmu został podniesiony, gdy zbliża się 25. rocznica podpisania porozumienia wielkopiątkowego, które zakończyło dziesięciolecia niepokojów w regionie. Zawarto je 10 kwietnia 1998 r. Z okazji rocznicy planowana jest konferencję na Queen’s University w Belfaście z udziałem Billa Clintona, który był prezydentem USA w czasie, gdy wynegocjowano porozumienie oraz Hillary Clinton, byłej sekretarz stanu USA. Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że również chciałby odwiedzić Belfast i zaakceptował oficjalne zaproszenie brytyjskiego premiera.

Reklama