You are currently viewing Rosyjscy szpiedzy blisko Wielkiej Brytanii

Rosyjscy szpiedzy blisko Wielkiej Brytanii

  • Post author:

Rosyjski okręt próbował szpiegować przeprowadzane na Morzu Północnym przez brytyjską marynarkę wojenną testy z dronami morskimi, w tym te z autonomicznymi wyrzutniami pocisków – podał  „Scottish Daily Express”.

Reklama

Według źródeł w Royal Navy, na które powołuje się gazeta, „Admirał Władimirski”,  oficjalnie statek naukowo-badawczy, ale mający możliwość szpiegowania, 10 listopada rozpoczął sześciodniową misję obserwacyjną u wschodnich wybrzeży Szkocji.
Jak informuje „Scottish Daily Express”, analiza danych pokazuje, że rosyjski statek – nie wpływając na brytyjskie wody – celowo przemieścił się w pobliżu miejsca, gdzie brytyjski okręt HMS Enterprise prowadził testy z eksperymentalnymi dronami morskimi. Wśród nich miała być 12,5-metrowa zdalnie sterowana pływająca wyrzutnia pocisków, która może być używana do wspierania okrętów Royal Navy podczas szturmów na wybrzeże.

Cytowane źródła mówią, że podjęte przez Royal Navy środki zaradcze – wysłanie lotniskowca HMS Queen Elizabeth oraz fregaty HMS Northumberland zmusiły rosyjski statek do zarzucenia misji. „Scottish Daily Express” przypomina, że atak na okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu w październiku został przeprowadzony właśnie przy użyciu dronów nawodnych.

Reklama